Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Nerwobóle stanowią powszechny problem zdrowotny, dotykający coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Z medycznego punktu widzenia, nerwoból to rodzaj bólu, który jest wynikiem uszkodzenia lub ucisku nerwów. Fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w leczeniu nerwobólów, oferując holistyczne podejście do zarządzania bólem i przywracania normalnej funkcji ruchowej.

Przeczytaj również: Zespół przeciążenia mięśni. Znaczenie i skuteczność ćwiczeń terapeutycznych

Spis treści:

Czym są nerwobóle?

Nerwobóle są odczuwane jako ostry, pulsujący ból, który często ma charakter promieniujący lub przerywany. Ten rodzaj bólu jest związany z uszkodzeniem nerwów, co może wystąpić w wyniku wielu różnych czynników. Nerwoból może obejmować różne obszary ciała i być związany z różnymi rodzajami nerwów, co sprawia, że diagnoza i leczenie są często wyzwaniem.

Nerwobóle – przyczyny

  • Urazy i zmiany strukturalne. Urazy, skręcenia, złamania kości czy dyslokacje stawów mogą prowadzić do ucisku lub uszkodzenia nerwów.
  • Choroby zwyrodnieniowe. Choroby takie jak artroza czy przepuklina dysku kręgowego mogą powodować ucisk na nerwy, co generuje ból.
  • Zapalenie nerwów. Choroby zapalne, takie jak nerwoból po półpaścu, mogą prowadzić do silnych bólów nerwowych.
  • Cukrzyca. Nerwobóle są częstym objawem neuropatii cukrzycowej, będącej powikłaniem cukrzycy.
  • Zespoły ciasnoty, takie jak zespół cieśni nadgarstka, mogą prowadzić do ucisku nerwów w określonych obszarach.
  • Zespół Aspergera. Nerwobóle mogą być związane z pewnymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak zespół Aspergera.
  • Przewlekły stres i napięcie. Długotrwałe napięcie mięśniowe związane ze stresem może wpływać na nerwy, generując ból.

Fizjoterapia w leczeniu nerwobóli

Fizjoterapia jest skutecznym podejściem do leczenia nerwobólów, opartym na zrozumieniu indywidualnych potrzeb pacjenta i charakterystyki schorzenia.

Na początku przeprowadzam dokładną analizę postawy, ruchu i funkcji nerwów, aby zidentyfikować źródło bólu. Po kompleksowym zdiagnozowaniu i zrozumieniu problemu, wykorzystuję specjalistyczne techniki mobilizacyjne, które pomagają w przywracaniu prawidłowego funkcjonowania stawów, co może zmniejszyć ucisk na nerwy.

Ponadto, indywidualnie dostosowane ćwiczenia wzmacniające i rozciągające pomagają w poprawie elastyczności mięśniowej oraz zmniejszeniu napięcia, co przyczynia się do złagodzenia bólu nerwowego. Stosowanie masażu terapeutycznego i technik manualnych w celu rozluźnienia napiętych mięśni, zmniejszenia blizn czy poprawy krążenia krwi. 

Równie ważna jest korekta ewentualnych, niewłaściwych wzorców posturalnych, w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego i zapobiegania uciskowi na nerwy. Specjalistyczne techniki terapii nerwowej pomagają w przywracaniu funkcji nerwów oraz łagodzeniu bólu.

Podsumowanie

Nerwobóle są schorzeniem, które znacząco wpływa na codzienne życie pacjentów. Fizjoterapia, jako kompleksowe podejście do leczenia, oferuje narzędzia nie tylko do łagodzenia bólu, ale także do przywracania normalnej funkcji nerwów i unikania nawrotów. Współpraca z wykwalifikowanym fizjoterapeutą jest kluczowa dla skuteczności terapii, która może znacząco poprawić jakość życia osób dotkniętych nerwobólami.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *