Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Proprioceptywne nerwowo-mięśniowe torowanie (PNF) to bardziej zaawansowana forma treningu elastyczności, która obejmuje zarówno rozciąganie, jak i kurczenie docelowej grupy mięśni. Rozciąganie PNF to jedna z najskuteczniejszych form rozciągania poprawiająca elastyczność i zwiększająca zakres ruchu.

Rozciąganie PNF zostało pierwotnie opracowane jako forma rehabilitacji i w tym celu jest bardzo skuteczne. Doskonale nadaje się również do celowania w określone grupy mięśniowe, a oprócz zwiększania elastyczności poprawia również siłę mięśni.

Umów się na wizytę!

Jak to działa?

PNF to połączenie dwóch różnych rodzajów rozciągania – pasywnego i izometrycznego.

Kiedy umieścisz grupę mięśni w rozciągniętej pozycji i utrzymasz ją tam przez kilka sekund, wykonujesz pasywne rozciąganie. Dla przykładu – leżąc na plecach i podnosząc stopę w kierunku sufitu. Kiedy kurczysz grupę mięśni bez fizycznego poruszania tą grupą mięśni, wykonujesz rozciąganie izometryczne. Dla przykładu – opierając przedramiona o boki drzwi i pochylając się do przodu, aby rozciągnąć klatkę piersiową.

Dzięki PNF rozciągniesz grupę mięśni do granic możliwości, a następnie popchniesz tę samą grupę mięśni na fizjoterapeutę. Co mam na myśli? W momencie, gdy Twoje mięśnie będą stawiały opór przed wykonaniem głębszego ruchu, fizjoterapeuta popchnie twoją grupę mięśniową dalej podczas wykonywanego przez Ciebie wydechu.

Dla kogo przeznaczone jest PNF?

Metoda PNF kierowana jest do pacjentów z problemami:

  • ortopedycznymi (stany po urazach kości, stawów i tkanek miękkich, po wszczepieniu endoprotez, po artroskopii i zabiegach rekonstrukcyjnych, kontuzjach sportowych, amputacjach),
  • neurologicznymi (udary mózgu, urazy mózgowo-czaszkowe i rdzenia kręgowego, stwardnienie rozsiane, ataksja, choroby móżdżku, polineuropatie, choroba Parkinsona, zaburzenia po zabiegach neurochirurgicznych, zaburzenia funkcji wegetatywnych – oddychania, połykania, neuralgie nerwowe, mózgowe porażenie dziecięce, przepukliny oponowo-rdzeniowe),
  • wad postawy ciała (skoliozy, deformacje klatki piersiowej, stóp),
  • zaburzeń chodu i utrzymania równowagi z różnych przyczyn,
  • mięśni (zaburzenia metaboliczne i funkcji, deficyt masy i siły mięśniowej, dystrofie, zmiany zapalne),
  • kręgosłupa (zespoły bólowe, dyskopatie, hipermobilność).

Poznaj wszystkie nasze usługi!