Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Udar mózgu, nazywany potocznie „wylewem”, to nagłe zakłócenie przepływu krwi do mózgu, co prowadzi do uszkodzenia komórek nerwowych. To poważne schorzenie, które może mieć długotrwałe konsekwencje dla zdrowia pacjenta. W artykule tym omówimy przyczyny udaru mózgu oraz jego potencjalne powikłania. Jak fizjoterapia Poznań może pomóc w procesie rehabilitacji?

Przeczytaj również: Ból neuropatyczny – diagnoza i leczenie

Spis treści:

Udar mózgu – charakterystyka

Udar mózgu, znany również jako udar apoplektyczny czy udar mózgowy, jest nagłym zaburzeniem przepływu krwi w mózgu, co prowadzi do niedotlenienia komórek nerwowych i śmierci tkanek mózgowych. Istnieją dwa główne rodzaje udaru mózgu: udar niedokrwienny i udar krwotoczny.

 1. Udar niedokrwienny (okluzyjny):
  • Najczęstszą przyczyną udaru niedokrwiennego jest zakrzep lub zator, które blokują naczynie krwionośne i uniemożliwiają dopływ krwi do określonego obszaru mózgu.
  • Zakrzep może powstać w naczyniu krwionośnym w mózgu (udar zakrzepowy) lub przemieścić się z innego obszaru ciała (udar zatorowy).
 2. Udar krwotoczny:
  • W przypadku udaru krwotocznego dochodzi do pęknięcia naczynia krwionośnego w mózgu, co prowadzi do wycieku krwi do przestrzeni śródczaszkowej.
  • Krwiak uciska otaczające tkanki, powodując uszkodzenie komórek nerwowych.

Objawy udaru mogą obejmować:

 • Nagły utratę mowy lub trudności w mówieniu.
 • Nagłą utratę równowagi lub koordynacji.
 • Zawroty głowy, silny ból głowy.
 • Zanurzenie połowy twarzy lub kończyn w jednej połowie ciała.
 • Nagłe zaburzenia widzenia.

Diagnoza udaru mózgu obejmuje obrazowanie mózgu, takie jak tomografia komputerowa (CT) lub rezonans magnetyczny (MRI). Szybka interwencja jest kluczowa w leczeniu udaru mózgu, ponieważ czas jest istotny w przywracaniu przepływu krwi i minimalizowaniu uszkodzeń.

Udar mózgu – przyczyny

Główną przyczyną udaru mózgu jest zakłócenie przepływu krwi do obszaru mózgu, co może być wynikiem niedokrwienia (udar niedokrwienny) lub krwawienia (udar krwotoczny). Czynniki ryzyka obejmują nadciśnienie, cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu, palenie tytoniu, nadwagę oraz choroby serca. Identifikacja i kontrola tych czynników są kluczowe dla prewencji udarów.

Powikłania udaru mózgu

Udar mózgu może prowadzić do szeregu powikłań, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Pacjenci często doświadczają utraty funkcji motorycznych, zaburzeń mowy, problemów z równowagą oraz trudności z koordynacją ruchową. Depresja, lęki i problemy z koncentracją są również częstymi towarzyszącymi problemami. Dlatego kluczowe jest wdrożenie kompleksowej opieki, w tym fizjoterapii, aby zminimalizować skutki udaru.

Metody leczenia fizjoterapeutycznego w rehabilitacji po udarze mózgu

Ćwiczenia fizjoterapeutyczne są kluczowym elementem rehabilitacji po udarze mózgu. Specjalnie dostosowane ćwiczenia pomagają w przywracaniu funkcji ruchowych, poprawie siły mięśniowej i zwiększeniu elastyczności. Opracowuję programy indywidualne, uwzględniając stopień uszkodzenia mózgu i unikalne potrzeby pacjenta.

Pacjenci po udarze często doświadczają trudności z używaniem ręki i koordynacją ruchową. Z tego powodu pracuję z pacjentami nad poprawą precyzji ruchów, siły chwytu i koordynacji palców, aby przywrócić funkcję ręki.

Co więcej, równowaga i chód są często zaburzone po udarze. Skupiam się na treningu równowagi, poprawie koordynacji kroków i zwiększeniu pewności siebie w chodzeniu. Pomagam również w korzystaniu z pomocy rehabilitacyjnych, takich jak laski czy chodziki.

Dzięki możliwością, jakie daje terapia manualna, pracuję z pacjentami nad poprawą elastyczności mięśni, redukcją napięcia oraz poprawą zakresu ruchu w obszarze dotkniętym udarem.

Podsumowanie

Fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w procesie rehabilitacji po udarze mózgu. Dzięki indywidualnie dostosowanym programom terapeutycznym, pacjenci mają szansę na poprawę funkcji motorycznych, równowagi i ogólnej jakości życia. Współpraca pomiędzy pacjentem, lekarzem neurologiem a fizjoterapeutą jest kluczowa dla skutecznej rehabilitacji po udarze mózgu. Skoncentrowane podejście terapeutyczne może znacząco wpłynąć na proces zdrowienia i przywrócenie pacjenta do jak największej samodzielności.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *