...
Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Łokieć tenisisty, znany również jako tendinopatia bocznego epikondyla kości ramiennej, jest to schorzenie, które charakteryzuje się bólem w okolicy łokcia. Jest to choroba, która najczęściej dotyka sportowców, szczególnie tenisistów i golfistów, ale może wystąpić u każdej osoby, która nadmiernie obciąża mięśnie przedramienia.

Choroba ta jest spowodowana przeciążeniem mięśni przedramienia, które prowadzi do mikrouszkodzeń w ścięgnach, łąkotkach i mięśniach w okolicy łokcia. Przeciążenie to może być wynikiem powtarzających się ruchów związanych z grą w tenisa lub golf, ale również innych czynności wykonywanych na co dzień, takich jak praca z komputerem czy trzymanie ciężkich przedmiotów.

Objawami łokcia tenisisty są ból i tkliwość w okolicy bocznego epikondyla kości ramiennej, który zazwyczaj nasila się podczas wykonywania ruchów zginania i prostowania przedramienia, a także podczas uścisku lub chwytu. Może to również prowadzić do utrudnionego chwytania i trzymania przedmiotów oraz ograniczonej ruchomości w stawie łokciowym.

Łokieć tenisisty może być diagnozowany przez lekarza ortopedę na podstawie badania fizycznego oraz obrazowania medycznego, takiego jak RTG, MRI lub USG.

Łokieć tenisisty – objawy

Objawami łokcia tenisisty są ból i tkliwość w okolicy bocznego epikondyla kości ramiennej, czyli miejsca, w którym przyczepiają się mięśnie przedramienia do kości ramiennej. Ból ten może promieniować na cały przedramię.

Ból i tkliwość są nasilone podczas wykonywania ruchów zginania i prostowania przedramienia, a także podczas uścisku lub chwytu. Może to prowadzić do trudności w chwytaniu i trzymaniu przedmiotów, a także do ograniczenia ruchomości w stawie łokciowym.

Często objawy łokcia tenisisty pojawiają się stopniowo i stopniowo się nasilają, co może prowadzić do utrudnienia codziennych czynności, takich jak pisanie, trzymanie filiżanki czy używanie narzędzi. W niektórych przypadkach może również wystąpić osłabienie mięśni przedramienia i drętwienie palców.

Leczenie fizjoterapeutyczne

Leczenie łokcia tenisisty zwykle obejmuje zarówno leczenie farmakologiczne, jak i fizjoterapię. Fizjoterapia Poznań ma na celu zmniejszenie bólu i poprawę funkcji stawu łokciowego, a także zapobieganie nawrotom.

Wśród metod fizjoterapeutycznych stosowanych w leczeniu łokcia tenisisty wymienić można:

  • Techniki terapii manualnej, takie jak masaż tkanek głębokich, techniki mobilizacji i manipulacji stawów, które mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i poprawie ruchomości stawu łokciowego.
  • Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie przedramienia, które mogą pomóc w poprawie siły i wytrzymałości mięśni oraz zwiększeniu zakresu ruchu w stawie łokciowym.
  • Elektroterapia, taka jak terapia falami uderzeniowymi lub prądy TENS, która może pomóc w zmniejszeniu bólu i poprawie krążenia w okolicy łokcia.
  • Kinesiotaping, który polega na nałożeniu elastycznej taśmy na okolicę łokcia w celu zmniejszenia bólu i poprawy funkcji mięśni.
Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.