...
Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Kolano skoczka, znane jest również jako zespół bólu rzepki. To dolegliwość charakteryzująca się bólem i dyskomfortem w okolicy rzepki (patella) i przyległych struktur stawowych, takich jak więzadła i chrząstka. Jest to jedno z najczęstszych schorzeń stawowych u sportowców. Zwłaszcza u tych, którzy często wykonują skoki, takich jak koszykarze, siatkarze i biegacze.

Przyczyną kolana skoczka jest zazwyczaj przeciążenie, urazy lub nieprawidłowe funkcjonowanie stawu kolanowego. U osób aktywnych fizycznie, częstą przyczyną jest powtarzające się podskakiwanie. Ponadto skakanie lub przysiadanie, co powoduje przeciążenie mięśni i więzadeł stawu kolanowego.

Objawy kolana skoczka obejmują ból lub dyskomfort w okolicy rzepki. Może być nasilony podczas schodzenia po schodach lub wykonywania przysiadów, a także obrzęk w okolicy rzepki. Często pojawia się również sztywność stawu kolanowego oraz trudność w pełnym wyprostowaniu kolana.

Leczenie kolana skoczka może obejmować m.in. odpoczynek, ograniczenie aktywności, stosowanie lodu lub ciepła, fizjoterapię. Taką jak ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie stawu kolanowego, a także leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W niektórych przypadkach może być konieczne stosowanie nakładek na rzepkę lub specjalnych ortezy, a w skrajnych przypadkach chirurgiczne leczenie.

Kolano skoczka – leczenie fizjoterapeutyczne

Fizjoterapia Poznań jest jednym z podstawowych sposobów leczenia kolana skoczka. Celem fizjoterapii jest zazwyczaj zmniejszenie bólu, poprawa funkcji stawu kolanowego i wzmocnienie mięśni, które stabilizują ten staw.

Oto niektóre z najczęstszych technik fizjoterapeutycznych stosowanych w leczeniu kolana skoczka:

  1. Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie stawu kolanowego. Przykładowe ćwiczenia to np. proste wyciskanie piłki między kolanami. Ponadto podnoszenie nóg do góry z użyciem wewnętrznej strony stopy. Ćwiczenia te mają na celu zwiększenie elastyczności mięśni i zwiększenie ich siły, co stabilizuje staw kolanowy.
  2. Masaż Poznań i terapia manualna. Ten rodzaj fizjoterapii polega na delikatnym masażu i manipulowaniu mięśniami, aby zwiększyć ich elastyczność i zmniejszyć ból.
  3. Krioterapia: stosowanie zimna (np. w postaci lodu lub chłodnego opakowania) do redukcji bólu i obrzęku w okolicy kolana.
  4. Terapia ultradźwiękowa: Metoda polega na zastosowaniu fal dźwiękowych, które wnikają głęboko w tkanki, zmniejszają obrzęk i pobudzają procesy naprawcze w stawie kolanowym.
  5. Elektrostymulacja: Polega na wykorzystaniu prądu elektrycznego, aby pobudzić mięśnie do skurczu i relaksacji. Metoda ta może być stosowana do wzmocnienia mięśni, które stabilizują staw kolanowy.
  6. Kinesiotaping (taśmowanie): Specjalna technika polegająca na zastosowaniu taśmy, która stabilizuje rzepkę i zmniejsza ból w okolicy stawu kolanowego.

Fizjoterapia Poznań jest często stosowana w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak leki przeciwbólowe, ortezy lub nakładki na rzepkę, a także z odpowiednią dietą i zmianami stylu życia, takimi jak unikanie aktywności, które przeciążają staw kolanowy.

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.