Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Obecnie uważa się, że FDM, czyli Fascial Distortion Model jest jedną z najbardziej skutecznych terapii manualnych, których celem jest zwalczanie bólu. Metodę stworzył amerykański osteopata i lekarz medycyny ratunkowej dr Stephen Philip Typaldos. To pacjent właściwie decyduje, jaki przebieg będzie miała terapia. Diagnostyka w modelu FDM składa się z trzech filarów.

Dowiedz się więcej na temat dostępnych zabiegów i terminów – KONTAKT

Charakterystyka filarów FDM

Podstawowym czynnikiem, pozwalającym ocenić z jakim rodzajem zaburzenia mamy do czynienia jest mowa ciała pacjenta. Pacjent pokazuje czubkiem palca wskazującego lub środkowego dokładnego miejsca odczuwania bólu. Wskazany punkty znajduje się najczęściej w okolicy stawu, ponieważ w tym miejscu zlokalizowana jest większość przyczepów mięśniowych i więzadeł To pozwala na dobranie odpowiedniej terapii do potrzeb jednostki. Ponadto istotny jest prawidłowo przeprowadzony wywiad, ponieważ na jego podstawie specjalista jest w stanie stwierdzić, w jaki sposób mogła powstać dystorsja. Sposób w jaki doszło do urazu ma znaczenie. Trzecim, a zarazem ostatnim filarem modelu FDM jest palcapcja, czyli metoda diagnostyki medycznej, która polega na takim dotykaniu palcami, aby wyczuć rozmiar, kształt, twardość lub położenie określonej struktury anatomicznej. 

Założenia

Metoda FDM bazuje na założeniu, że odkształcenia (dystorsje) powięzi są główną przyczyną zaburzeń funkcji narządu ruchu. Kluczowym elementem diagnostycznym jest język ciała, który wyraża się przez sześć odkształceń powięziowych. Dodatkowo metodę FDM cechuje wysoka efektywność w leczeniu takich urazów jak m.in.:

  • skręcenia;
  • zwichnięcia;
  • naderwania mięśni.

Znajduje ona zastosowanie w urazach sportowych oraz innych dolegliwościach ortopedycznych.

Założenia metody opierają się na znajomości i rozpoznawaniu typów zaburzeń struktury, a zatem również powięzi. Leczenie uszkodzeń struktur powięziowych wpływa bezpośrednio na pozostałe składniki narządu ruchu. W efekcie zmniejszają lub likwidują ból, ograniczenia ruchomości czy obrzęki.