Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zespół ciasnoty podbarkowej (ang. Thoracic Outlet Syndrome, TOS) to schorzenie, w którym dochodzi do ucisku nerwów i naczyń krwionośnych w okolicy szyi i barku. Ucisk ten może powodować ból, drętwienie i osłabienie mięśni ramienia, ręki i dłoni.

TOS może mieć różne przyczyny, w tym anatomiczne wady rozwojowe, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Ponadto nadmierną aktywność fizyczną, urazy i wypadki oraz nieprawidłowości w postawie ciała. Często dotyka osoby wykonujące powtarzające się ruchy górnych kończyn. Takie jak sportowcy lub osoby wykonujące prace wymagające powtarzających się ruchów rąk, np. pracownicy linii produkcyjnych.

Objawy TOS zwykle obejmują ból szyi, barku lub kończyny górnej. Ponadto drętwienie lub mrowienie w ramieniu, ręce lub palcach, słaby lub trudny do kontrolowania uchwyt oraz ograniczenie zakresu ruchu w barku i szyi.

Leczenie TOS zależy od przyczyny choroby i objawów pacjenta. Fizjoterapia Poznań może pomóc w łagodzeniu objawów poprzez ćwiczenia poprawiające postawę, siłę i ruchomość stawów. Dodatkowo poprzez masaż Poznań i techniki rozluźniające mięśnie. W niektórych przypadkach wymagane może być leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne, w zależności od nasilenia objawów i przyczyny choroby.

Zespół ciasnoty podbarkowej – leczenie fizjoterapeutyczne

Leczenie zespołu ciasnoty podbarkowej (TOS) poprzez fizjoterapię zależy od indywidualnych potrzeb i objawów pacjenta. Głównym celem terapii jest złagodzenie bólu i poprawa zakresu ruchu, a także wzmocnienie mięśni i poprawa postawy ciała.

Podczas leczenia fizjoterapeutycznego TOS stosuje się różne techniki, takie jak:

  1. Ćwiczenia postawy. Mają na celu poprawę postawy ciała, co pomaga zmniejszyć ucisk na nerwy i naczynia krwionośne w okolicy szyi i barku.
  2. Rozciąganie i mobilizacja. Pomagają zwiększyć ruchomość stawów w szyi, ramieniu i barku, co może zmniejszyć ucisk na nerwy i naczynia krwionośne.
  3. Wzmocnienie mięśni. Ćwiczenia wzmacniające mięśnie szyi, ramion i barków pomagają poprawić stabilizację stawów i zmniejszyć napięcie mięśni. To może zmniejszyć ucisk na nerwy i naczynia krwionośne.
  4. Masaż Poznań i techniki rozluźniające mięśnie – masaż rozluźniający, masaż tkanek głębokich i inne techniki pomagają zwiększyć przepływ krwi i limfy, zmniejszyć napięcie mięśni i złagodzić ból.
  5. Edukacja i zmiana stylu życia – Fizjoterapeuta może pomóc w zmianie stylu życia, aby uniknąć powtarzających się ruchów, które mogą przyczyniać się do TOS. Może to obejmować zmianę postawy, sposobu pracy, a także zalecenia dotyczące zdrowego trybu życia, takie jak dieta i ćwiczenia.