Kinestiotaping to metoda wykorzystywana w fizjoterapii – plastrowanie rehabilitacyjne, zaprojektowane w celu ułatwienia naturalnego procesu gojenia organizmu. Zapewnia jednocześnie wsparcie, stabilność mięśni i stawów bez ograniczania zakresu ruchu ciała. Ponadto umożliwia rozszerzoną manipulację tkankami miękkimi w celu przedłużenia korzyści płynące z terapii manualnej stosowanej w warunkach klinicznych.
Celując w różne receptory w układzie somatosensorycznym, taśma kinezjologiczna łagodzi ból i ułatwia drenaż limfatyczny poprzez mikroskopijne uniesienie skóry. To działanie liftingujące tworzy zwoje w skórze. Zwiększa w ten sposób przestrzeń śródmiąższową. Ponadto pozwala na zmniejszenie stanu zapalnego obszarów docelowych.
Poznaj inne oferowane usługi!
Kinestiotaping wywodzi się z kinezjologii
Kinezjologia to nauka anatomiczna, która koncentruje się na leczeniu tkanki łącznej, stawów, mięśni i ścięgien – nauka o ruchu mięśni i szkieletu. Holistyczna technologia taśmy kinezjologicznej została opracowana w celu zrównoważenia zdrowia ciała, wytrzymałości i energii, bez użycia leków lub operacji. Kinezjologia postrzega ciało jako maszynerię kontrolowaną przez złożony komputer – mózg – który stale komunikuje się z setkami mięśni i innych tkanek w całym ciele. Zdrowe mięśnie są zrównoważone. Natomiast niezdrowe, przeciążone mięśnie są niezrównoważone i słabe. Kinezjologia ma na celu utrzymanie równowagi w mięśniach i przylegających tkankach, a jedną z metod osiągnięcia tego celu jest po prostu owijanie mięśni i otaczających tkanek materiałem podtrzymującym zwanym taśmą kinezjologiczną.
Zalety stosowania
Fizjoterapeuci stosują różne metody kinesiotapingu do napinania skóry i mięśni. Kinestiotaping może być stosowany jako narzędzie rehabilitacyjne, ponieważ:
- Przynosi ulgę w bóli,
- Zmniejsza stan zapalny,
- Rozluźnia przeciążone mięśnie i stawy,
- Poprawia wyniki sportowe,
- Stabilizuje stawy,
- Wspiera naturalny proces gojenia organizmu.
Taśma kinezjologiczna odciąża stawy, tworząc efekt gumki, która modyfikuje ruch, jednocześnie wspierając mięśnie i ścięgna.
Dla kogo przeznaczony jest kinestiotaping?
Kinesiotaping może pomóc osobom, których zawody wiążą się z ciężką pracą fizyczną i powtarzalnymi ruchami. Mam na myśli, np. budowlańców, robotników, mechaników, górników, itp.). Ponadto tym, którzy każdego dnia siedzą i pracują przy biurku lub prowadzą siedzący tryb życia. Dodatkowo na tej metodzie fizjoterapeutycznej skorzystają również sportowcy i inne osoby aktywne fizycznie. Jeśli cierpisz na bóle stawów lub zmagasz się z bólem spowodowanym następstwem złej postawy – również powinieneś umówić się na wizytę i przekonać się o zaletach i leczniczych właściwościach kinestiotapingu.
Skontaktuj się w celu umówienia się na wizytę!