Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zapalenie kaletki podbarkowej znane jest również jako zapalenie bursy podbarkowej lub bursitis podbarkowej. To stan zapalny kaletki (bursy) znajdującej się w obrębie stawu barkowego. Kaletka podbarkowa jest małą torbą wypełnioną płynem, która pełni rolę amortyzatora. Ponadto ułatwia płynne ruchy między strukturami anatomicznymi w stawie barkowym.

Zapalenie kaletki podbarkowej może być spowodowane przez uraz, nadmierną aktywność fizyczną, przeciążenie, infekcję lub choroby zapalne, takie jak artretyzm. Powoduje to podrażnienie i stan zapalny w kaletce, prowadząc do nagromadzenia płynu i powstania objawów.

Objawy zapalenia kaletki podbarkowej mogą obejmować:

  • Ból w obszarze stawu barkowego, który może promieniować do ramienia lub łopatki.
  • Obrzęk i zaczerwienienie w miejscu zapalenia.
  • Ograniczenie ruchomości i trudności w wykonywaniu pewnych ruchów ramienia.
  • Uczucie sztywności i tkliwości w obszarze dotkniętym zapaleniem.
  • W niektórych przypadkach może wystąpić gorączka, jeśli zapalenie kaletki jest spowodowane przez infekcję.

Zapalenie kaletki podbarkowej – leczenie fizjoterapeutyczne

Fizjoterapia Poznań zapalenia kaletki podbarkowej może być skutecznym sposobem na zmniejszenie bólu, poprawę ruchomości stawu barkowego i przyspieszenie procesu gojenia. Oto kilka aspektów terapii fizjoterapeutycznej stosowanej w leczeniu zapalenia kaletki podbarkowej:

  1. Terapia manualna. Fizjoterapeuci mogą stosować techniki terapii manualnej, takie jak masaż Poznań, mobilizacje stawu barkowego i techniki rozluźniające mięśnie. Po to, aby zmniejszyć napięcie mięśniowe, poprawić krążenie krwi i limfy oraz zwiększyć ruchomość stawu barkowego.
  2. Ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Fizjoterapeuci mogą zalecić specjalne ćwiczenia, które pomagają wzmocnić mięśnie stabilizujące staw barkowy i poprawić elastyczność mięśni. Ćwiczenia te mogą obejmować zarówno ćwiczenia aktywne, jak i ćwiczenia wykonywane przy pomocy terapeuty (ćwiczenia oporu).
  3. Kinesiotaping. Fizjoterapeuci mogą stosować techniki kinesiotapingu, polegające na aplikacji specjalnych taśm elastycznych na obszarze barku. Kinesiotaping może pomóc w zmniejszeniu bólu, poprawie propriocepcji i poprawie funkcji mięśniowej.
  4. Elektroterapia. Stosowanie technik elektroterapii, takich jak elektrostymulacja, ultradźwięki lub terapia laserowa, może pomóc w zmniejszeniu bólu, redukcji stanu zapalnego i przyspieszeniu gojenia tkanek w obszarze zapalenia.