Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zespół cieśni nadgarstka (ang. carpal tunnel syndrome) jest schorzeniem wynikającym z ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Kanale ten jest wąskim przestrzenią pomiędzy kośćmi nadgarstka a połączonymi łukowato ścięgnami zginaczy palców, które pokrywają ten kanał z góry.

Przyczyny i objawy

Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest zazwyczaj długotrwałe obciążanie rąk, np. pracą przy komputerze, a także urazy, infekcje lub choroby układowe, takie jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Częściej choroba dotyczy kobiet i osób starszych.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują:

  • ból, mrowienie lub drętwienie dłoni, kciuka, palców wskazującego, środkowego i serdecznego
  • osłabienie mięśni ręki i trudności z uchwytami i manipulacją przedmiotami
  • pogorszenie się czucia temperatury i bólu w obrębie dłoni i palców

Zespół cieśni nadgarstka – leczenie fizjoterapeutyczne

Leczenie zachowawcze opiera się przede wszystkim na odpowiednio prowadzonych zabiegów w ramach usług fizjoterapia PoznańTerapia manualna jest niezwykle przydatna w leczeniu dolegliwości typu zespół cieśni nadgarstka. Skupia się ona na zwiększeniu elastyczności mięśni i tkanek miękkich w obszarze przedramienia oraz na zwiększeniu ruchomości stawu nadgarstkowego. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się również kinestiotaping. W przypadku zespołu cieśni nadgarska, aplikacja jest wykonywana tak, aby odciążyć nadgarstek i grupę zginaczy przedramienia.