Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Ból głowy jest jednym z powszechnych schorzeń wpływających na jakość życia milionów ludzi na całym świecie. Dwie główne kategorie bólów głowy, które znacząco wpływają na pacjentów, to migrena i bóle napięciowe. Terapia manualna, oparta na umiejętnościach fizjoterapeuty, wykorzystuje różnorodne techniki manipulacyjne w celu złagodzenia bólu i przywrócenia równowagi ciała. W ostatnich latach, coraz więcej badań skupia się na ocenie skuteczności terapii manualnej w redukcji bólów głowy. W niniejszym artykule przyjrzymy się wynikom tych badań. Ponadto, dowiemy się, w jaki sposób ten rodzaj terapii może pomóc pacjentom cierpiącym na migreny i napięciowe bóle głowy.

Przeczytaj również: Skolioza w kontekście aktywności fizycznej

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! Oferuję masaż sportowy, masaż relaksacyjny, masaż tkanek głębokich i wiele wiele innych. W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Migrena – kiedy terapia manualna staje się ulgą

Migrena to przewlekła choroba neurologiczna. Charakteryzuje się nawracającymi, silnymi bólami głowy, często towarzyszącymi nudnościami, wymiotami oraz wrażliwością na światło i dźwięk. Terapia manualna może dostarczyć ulgę osobom cierpiącym na migreny poprzez skupienie się na obszarach szyi, barków oraz obszarach twarzy i głowy. Techniki takie jak terapia mięśniowo-powięziowa, manipulacje stawowe oraz rozciąganie tkanek miękkich mogą pomóc w rozluźnieniu napiętych mięśni i zmniejszeniu podrażnienia nerwów. To może prowadzić do złagodzenia objawów migreny.

W badaniach klinicznych przeprowadzanych na próbie pacjentów z migreną, wykazano, że terapia manualna może skutecznie zmniejszyć częstotliwość występowania migren oraz intensywność bólu. Ponadto, pacjenci zgłaszają poprawę ogólnego samopoczucia oraz zdolności do funkcjonowania w codziennym życiu.

Bóle napięciowe. Rozwiązanie w terapii manualnej

Bóle napięciowe głowy są innym powszechnym rodzajem bólu głowy, charakteryzującym się uczuciem ucisku lub stałego napięcia w okolicach głowy. Często wynikają one z nadmiernego napięcia mięśniowego w okolicach szyi i ramion. Ten rodzaj terapii w przypadku bólów napięciowych może obejmować delikatne manipulacje stawowe, masaż głowy i szyi oraz techniki rozluźniające mięśnie.

Wyniki badań klinicznych sugerują, że terapia manualna może przyczynić się do redukcji bólu napięciowego głowy poprzez rozluźnienie napiętych mięśni oraz poprawę krążenia krwi. Pacjenci zgłaszają zmniejszenie częstotliwości i nasilenia bólów napięciowych, a także polepszenie jakości snu i ogólnego samopoczucia.

Terapia manualna – podsumowanie

Terapia manualna stanowi obiecujący obszar badań w kontekście leczenia bólów głowy, w tym migren i bólów napięciowych. Badania sugerują, że odpowiednio przeprowadzona terapia manualna może przynieść znaczącą ulgę pacjentom cierpiącym na te dolegliwości poprzez redukcję częstotliwości i intensywności bólów oraz poprawę ogólnego samopoczucia. Ostatecznie, terapia manualna otwiera nowe perspektywy w leczeniu bólów głowy i może stanowić cenną alternatywę lub uzupełnienie tradycyjnych metod farmakologicznych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *