Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Schorzenia neurodegeneracyjne stanowią wyzwanie dla wielu pacjentów i ich rodzin, wpływając nie tylko na zdolność do wykonywania codziennych czynności, ale także na ogólną jakość życia. Fizjoterapia Poznań, zyskując na znaczeniu w dziedzinie neurorehabilitacji, staje się kluczowym elementem kompleksowej opieki nad pacjentami dotkniętymi schorzeniami neurodegeneracyjnymi. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób fizjoterapia wspiera pacjentów z takimi schorzeniami, jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane i choroba Alzheimera.

Przeczytaj również: Fizjoterapia a choroby autoimmunologiczne. Jak wspierać pacjentów z tymi schorzeniami?

Spis treści:

Schorzenia neurodegeneracyjne. Choroba Parkinsona

 • Objawy: Drżenie, sztywność mięśni, trudności z równowagą i koordynacją.
 • Rola fizjoterapii: Ćwiczenia mające na celu poprawę równowagi, trening siłowy, terapia ruchem i gimnastyka oddechowa pomagają w utrzymaniu funkcji ruchowej i minimalizacji trudności związanych z poruszaniem się.

Schorzenia neurodegeneracyjne. Stwardnienie rozsiane

 • Objawy: Zmęczenie, problemy z koordynacją, zaburzenia mowy, trudności z chodem.
 • Rola fizjoterapii: Programy rehabilitacyjne skupiające się na poprawie sprawności motorycznej, trening równowagi, techniki relaksacyjne i ćwiczenia ogólnorozwojowe pomagają w utrzymaniu jak największej niezależności funkcjonalnej.

Schorzenia neurodegeneracyjne. Choroba Alzheimera

 • Objawy: Zanik pamięci, trudności z koncentracją, utrata zdolności poznawczych.
 • Rola fizjoterapii: Ćwiczenia kognitywne, trening pamięci, a także aktywność fizyczna wspomagająca utrzymanie zdolności ruchowych mają pozytywny wpływ na samopoczucie i funkcjonowanie pacjentów.

Wspólne cele fizjoterapii w schorzeniach neurodegeneracyjnych

Opracowuję programy ćwiczeń, które skupiają się na poprawie równowagi i koordynacji. Co wpływa na bezpieczeństwo pacjentów podczas chodzenia i wykonywania codziennych czynności. Ponadto, ćwiczenia oparte na treningu siłowym wspierają utrzymanie funkcji mięśniowej, co jest kluczowe w zapobieganiu utracie sprawności ruchowej.

Wykorzystuję również terapię manualną do redukcji napięcia mięśniowego, co pomaga w łagodzeniu bólu i poprawie zakresu ruchu. Programy ćwiczeń kognitywnych wspierają utrzymanie funkcji poznawczych, co ma znaczący wpływ na samodzielność pacjentów.

Korzyści zastosowania fizjoterapii

 • Opóźnienie postępu choroby
  • Regularne sesje fizjoterapii mogą opóźniać postęp choroby, utrzymując funkcje ruchowe i poznawcze na jak najwyższym poziomie.
 • Poprawa samopoczucia i jakości życia
  • Działania fizjoterapeutyczne mają pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie pacjentów, co przekłada się na lepszą jakość życia.
 • Wsparcie rodzin
  • Edukacja rodzin w zakresie ćwiczeń i technik wspierających może przynieść korzyści zarówno pacjentom, jak i ich opiekunom.

Podsumowanie

Fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w opiece nad pacjentami z chorobami neurodegeneracyjnymi. Ponadto, oferuje skuteczne narzędzia do utrzymania funkcji ruchowej i poprawy jakości życia. Współpraca między pacjentem, fizjoterapeutą a innymi specjalistami medycznymi jest kluczowa w dostosowaniu terapii do indywidualnych potrzeb i etapu rozwoju schorzenia. Dodatkowo, poprzez zastosowanie różnorodnych technik fizjoterapeutycznych, możliwe jest znaczące wsparcie pacjentów w utrzymaniu jak największej niezależności i sprawności ruchowej w obliczu wyzwań wynikających z chorób neurodegeneracyjnych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *