Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

W momencie, gdy zbliża się powrót do szkoły, wybór odpowiedniego plecaka szkolnego staje się istotnym zadaniem dla rodziców i uczniów. Wielość opcji, designów i rozwiązań sprawia, że podjęcie decyzji nie jest łatwe. Jednak warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad tym, jaki plecak najlepiej odpowiada potrzebom dziecka, a także jakie są zalecenia fizjoterapeutów, by uniknąć problemów zdrowotnych.

Przeczytaj również: Przodopochylenie i tyłopochylenie miednicy

Plecak vs. tornister na kółkach. Zalety i wady

  1. Plecak:
    • Zalety: Plecak to popularny wybór ze względu na praktyczność i wszechstronność. Dobre plecaki szkolne posiadają regulowane szelki, dzięki którym można dostosować długość do wzrostu dziecka. Dobre rozłożenie wagi plecaka na obie strony ciała może przeciwdziałać nierównomiernemu obciążeniu kręgosłupa.
    • Wady: Jeśli plecak jest nieprawidłowo noszony lub zbyt ciężki, może prowadzić do niewłaściwego ustawienia postawy ciała. Dzieci mają skłonność do noszenia plecaka tylko na jednym ramieniu, co może prowadzić do problemów z kręgosłupem i mięśniami.
  2. Tornister na kółkach:
    • Zalety: Tornistry na kółkach są łatwe do transportu, szczególnie jeśli dziecko musi przenieść dużo książek. Rozwiązanie to może przyczynić się do zmniejszenia nacisku na kręgosłup podczas noszenia ciężkich przedmiotów.
    • Wady: Tornistry na kółkach mogą być niewygodne na nierównych powierzchniach, na schodach czy w tłocznych miejscach. Dodatkowo, niektórzy eksperci twierdzą, że ciągnięcie tornistra na kółkach może zaburzać naturalny rytm ruchu i postawę dziecka.

Wybór plecaka szkolnego. Czym się kierować?

Wybierając plecak, zwróć uwagę na to, czy ma on wyprofilowane i regulowane szelki, które pomogą dostosować go do ciała dziecka. Dlaczego to tak ważne? Wyobraźmy sobie ciężar, jaki dziecko będzie nosiło na swoich plecach. W zależności od niego, plecak powinien być umiejscowiony na środkowej części pleców. Powszechnym błędem jest noszenie go bezpośrednio nad miednicą. To zdecydowanie za nisko!

Dodatkowo, wybierając plecak, postaw na taki, który posiada kilka przegród. To pomoże w równomiernym rozłożeniu wagi, unikając nadmiernego obciążenia kręgosłupa. Plecak nie powinien być zbyt duży ani zbyt mały. Jego długość nie powinna przekraczać od linii barków do linii bioder dziecka. Unikaj zbyt dużych plecaków, które mogą prowadzić do przeciążenia. Wybieraj lekkie, trwałe i oddychające materiały, które nie dodadzą zbędnego ciężaru i nie przyczynią się do nadmiernego pocenia się.

Ponadto, co równie bardzo ważne – zachęcaj dziecko do noszenia plecaka na obu ramionach, a nie tylko na jednej. Pomoże to w równomiernym obciążeniu mięśni i kręgosłupa.

Niewłaściwy dobór plecaka. Czym to grozi?

Niewłaściwy dobór plecaka szkolnego może prowadzić do różnych dolegliwości i problemów zdrowotnych, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, których układ kostno-mięśniowy jest w fazie rozwoju.

Ból pleców to jedna z najczęstszych dolegliwości związanych z niewłaściwym plecakiem. Zbyt ciężki plecak lub noszenie go w niewłaściwy sposób może prowadzić do bólu pleców, szczególnie w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Przesadne obciążenie plecaka może skłonić dziecko do nachylania się do przodu, co może powodować napięcie w szyi i ramionach. To może prowadzić do bólu i napięcia w tych obszarach. Niewłaściwy plecak lub noszenie go w niewłaściwy sposób może wpłynąć na postawę dziecka. Nadmierne obciążenie na jednym ramieniu lub noszenie plecaka zbyt nisko może prowadzić do pochylenia ciała lub zniekształcenia kręgosłupa.

Ponadto, ciężki lub niewłaściwie założony plecak może ograniczać swobodę ruchu ramion i tułowia, co może utrudniać naturalne ruchy dziecka podczas chodzenia. Nieodpowiedni plecak może spowodować napięcie mięśniowe, szczególnie w obszarze szyi, ramion i pleców. To może prowadzić do dyskomfortu i bólu.

Plecak czy tornister – podsumowanie. Zdrowy wybór dla dziecka

Ostateczny wybór plecaka szkolnego zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb dziecka. Zarówno plecaki, jak i tornistry na kółkach mają swoje zalety i wady. Jednak dbałość o ergonomię, równomierny rozkład wagi oraz prawidłową postawę podczas noszenia plecaka są kluczowe dla zdrowego rozwoju kręgosłupa i mięśni dziecka.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *