Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Przewlekły ból nerwowy to kompleksowy problem zdrowotny, który dotyka coraz większą liczbę ludzi na całym świecie. Charakteryzuje się on trwałym lub nawracającym bólem, który ma bezpośredni związek z uszkodzeniem lub dysfunkcją układu nerwowego. Fizjoterapia Poznań, jako integralna część kompleksowego podejścia do leczenia, odgrywa kluczową rolę w łagodzeniu dolegliwości. Ponadto, w poprawie jakości życia pacjentów dotkniętych tym schorzeniem.

Przeczytaj również: Ból kręgosłupa szyjnego – co może go powodować i jak go leczyć?

Spis treści:

Czym jest przewlekły ból nerwowy?

Przewlekły ból nerwowy jest stanem, w którym układ nerwowy przesyła błędne sygnały bólowe, które utrzymują się przez dłuższy okres czasu, często miesiącami lub latami. Pacjenci doświadczają intensywnego, często opisującego się jako piekące, kłujące, lub drętwienie bólu, który może wpływać na różne obszary ciała. W przeciwieństwie do bólu ostrych, której rola to sygnalizować obecność uszkodzenia lub zagrożenia, przewlekły ból nerwowy staje się chorobą samą w sobie.

Przewlekły ból nerwowy – przyczyny

  • Uszkodzenia nerwów. Wiele przypadków przewlekłego bólu nerwowego wynika z uszkodzeń nerwów, takich jak neuropatia cukrzycowa, urazy nerwów czy choroby autoimmunologiczne.
  • Stany zapalne. Zapalenie nerwów, jak to ma miejsce w przypadku chorób reumatycznych czy nerwobólów, może prowadzić do przewlekłego bólu nerwowego.
  • Stres i napięcie psychiczne. Skomplikowane związki między układem nerwowym a psychiką człowieka sprawiają, że stres i napięcie emocjonalne mogą nasilać dolegliwości bólowe.
  • Neuroprzekaźniki i chemia mózgu. Zaburzenia w funkcjonowaniu neuroprzekaźników, takich jak serotonin i noradrenalina, mogą przyczyniać się do przewlekłego bólu nerwowego.
  • Zespoły kompresyjne. Ściskanie nerwów, jak w przypadku zespołów cieśni, może prowadzić do przewlekłego bólu nerwowego w obszarach objętych zespołem.

Rola fizjoterapii w leczeniu przewlekłego bólu nerwowego

Specjalnie dostosowane ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie, poprawić elastyczność oraz zmniejszyć napięcie, co przyczynia się do łagodzenia bólu. Masaże, stretching czy techniki relaksacyjne pomagają w redukcji napięcia mięśniowego i poprawiają przepływ krwi. Co może przynieść ulgę pacjentom z przewlekłym bólem nerwowym.

Ponadto, zastosowanie różnych technik manipulacyjnych może pomóc w poprawie biomechaniki ciała. Co jest istotne zwłaszcza w przypadku bólu wynikającego z problemów strukturalnych. Uczę również pacjentów samopomocy, radząc im w jaki sposób radzić sobie z bólem. Ponadto, jak modyfikować swoje nawyki życiowe czy unikać czynników wywołujących ból.

Podsumowanie

Przewlekły ból nerwowy stanowi wyzwanie zarówno dla pacjentów, jak i specjalistów medycznych. Fizjoterapia, oparta na holistycznym podejściu, może przynieść ulgę poprzez zrozumienie i skuteczne leczenie przyczyn bólu. Skomplikowane metody fizjoterapeutyczne, dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjentów, stanowią kluczową część wieloaspektowego planu terapeutycznego, mającego na celu poprawę jakości życia osób dotkniętych przewlekłym bólem nerwowym.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *