Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Złamanie kości to poważny uraz, który wymaga kompleksowego podejścia do leczenia i rehabilitacji. Fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w procesie powrotu do pełnej sprawności ruchowej po złamaniu kości, wspierając pacjentów na różnych etapach leczenia. W tym artykule omówimy, dlaczego pomoc fizjoterapeutyczna jest ważna i czego ona dotyczy. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Choroba Raynauda. Skuteczne strategie leczenia

Spis treści:

Złamanie kości – rodzaje

Złamania kości mogą występować w różnych formach, zależnie od rodzaju siły, która działa na kość, oraz od charakterystyki samego złamania. Oto kilka głównych rodzajów złamań kości:

 • Złamanie otwarte (złamanie z otwartą raną)
  • W tym przypadku kość przebija skórę, co prowadzi do otwartej rany.
  • Istnieje większe ryzyko zakażenia, ponieważ rana stanowi bezpośrednie połączenie z zewnętrznym środowiskiem.
 • Złamanie zamknięte (złamanie bez otwartej rany)
  • Kość jest złamana, ale skóra pozostaje nienaruszona, nie ma otwartej rany.
  • Ryzyko zakażenia jest niższe niż w przypadku złamań otwartych.
 • Złamanie z przemieszczeniem
  • Kość jest złamana, a fragmenty kości przemieszczają się względem siebie.
  • Może to prowadzić do zniekształcenia kończyny i wymagać precyzyjnej reedukacji fragmentów kości podczas leczenia.
 • Złamanie bez przemieszczenia
  • Kość jest złamana, ale fragmenty zachowują względnie stałe położenie.
  • W niektórych przypadkach złamania tego rodzaju mogą być leczone bez konieczności manipulacji fragmentów.
 • Złamanie pęknięciowe
  • Kość pęka, ale nie rozbija się na dwie części.
  • Występuje często w wyniku przeciążenia lub powtarzającego się stresu.

Leczenie złamań zależy od rodzaju złamania, lokalizacji, stopnia przemieszczenia i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.

Złamanie kości – diagnoza

Początek procesu rehabilitacji po złamaniu kości zaczyna się od precyzyjnej diagnozy. Na tym etapie kluczowe jest przedstawienie wszystkich badań, aby  zrozumieć charakter złamania, obszar dotknięty urazem oraz ogólny stan zdrowia pacjenta. Na podstawie tych informacji opracowuję indywidualny plan rehabilitacyjny, uwzględniający rodzaj złamania, obecne umiejętności ruchowe pacjenta oraz ewentualne ograniczenia.

Redukcja obrzęku i łagodzenie bólu

Pierwszym priorytetem fizjoterapeuty po złamaniu kości jest zminimalizowanie obrzęków oraz łagodzenie bólu. Za pomocą różnych technik, takich jak masaż limfatyczny Poznań, terapia manualna Poznań, a także zastosowanie krioterapii czy elektrostymulacji, wspomagam proces gojenia, redukując opuchliznę i minimalizując dolegliwości bólowe.

Złamanie kości a powrót do pełnej sprawności

W miarę poprawy stanu zdrowia pacjenta, wprowadzam ćwiczenia wzmacniające, które mają na celu przywrócenie siły mięśniowej wokół złamanej kości. Dzięki temu nie tylko zwiększa się stabilność obszaru złamania, ale również minimalizuje ryzyko powtórnego urazu. Równocześnie specjalnie dobrane ćwiczenia pomagają przywrócić pełen zakres ruchu w stawach dotkniętych złamaniem.

Rehabilitacja po złamaniach kości wymaga również skupienia na treningu koordynacji ruchowej i propriocepcji. Wykorzystuję różnorodne zadania, które pomagają pacjentom odzyskać precyzję ruchów, równowagę i kontrolę nad ciałem. Zadania te mają na celu przystosowanie układu nerwowo-mięśniowego do nowych warunków po urazie.

W celu poprawy elastyczności tkanek oraz przywrócenia pełnej ruchomości stawów, stosuję terapię manualną i techniki mobilizacji stawów. To ważny element procesu rehabilitacji, szczególnie w przypadku złamań, które mogą prowadzić do sztywności stawowej. Terapia manualna obejmuje różnorodne techniki, takie jak masaż tkankowy, manipulacje stawowe czy rozciąganie mięśni, aby wspomóc proces gojenia.

Powrót do aktywności

Na etapie zaawansowanej rehabilitacji koncentruję się na treningu funkcjonalnym, przygotowując pacjentów do powrotu do codziennych aktywności i uprawiania sportu. Ćwiczenia są dostosowane do specyfiki życia pacjenta i jego indywidualnych celów. W tym okresie szczególna uwaga jest poświęcana symetrii ruchów oraz równomiernemu obciążeniu kończyny dotkniętej złamaniem.

W trakcie rehabilitacji, dostarczam również informacji na temat bezpiecznych praktyk ruchowych, dbania o zdrowie kości i mięśni, oraz prewencji ponownych urazów. Pacjenci są uczeni, jak unikać sytuacji, które mogłyby prowadzić do ponownego złamania oraz jak dbać o ogólną kondycję fizyczną.

Podsumowanie

Fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w procesie rehabilitacji po złamaniach kości, integrując różnorodne metody w celu skutecznego powrotu do pełnej sprawności ruchowej. Działa nie tylko na poziomie fizycznym, ale także psychospołecznym, wspierając pacjentów w trudnym okresie powrotu do normalności po traumatycznym zdarzeniu. Skuteczność fizjoterapii po złamaniach potwierdzają liczne przypadki sukcesu, gdzie pacjenci odzyskali pełną sprawność i wrócili do aktywnego trybu życia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *