Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zaburzenia biomechaniki ciała to kompleksowy problem, który może wpływać na codzienne funkcjonowanie, sprawność fizyczną i prowadzić do różnych dolegliwości. Terapia manualna Poznań, jako skuteczne narzędzie fizjoterapeutyczne, odgrywa istotną rolę w diagnozie, leczeniu i prewencji tych zaburzeń, skupiając się na poprawie funkcji ruchowej oraz przywracaniu optymalnej biomechaniki ciała.

Przeczytaj również: Ból kości ogonowej. Przyczyny, objawy i metody fizjoterapii i rehabilitacji

Spis treści:

Czym są zaburzenia biomechaniki ciała?

Zaburzenia biomechaniki ciała odnoszą się do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu ruchu, które wynikają z nieoptymalnych wzorców ruchowych, niewłaściwej postawy lub innych czynników wpływających na mechanikę ciała. Biomechanika ciała dotyczy interakcji struktur anatomicznych, mięśni, stawów, kości i ich współpracy podczas wykonywania ruchu. Zaburzenia w tej dziedzinie mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych i funkcjonalnych. 

Zaburzenia biomechaniki ciała – przyczyny

Urazy sportowe, wypadki samochodowe, upadki czy urazy związane z pracą fizyczną mogą prowadzić do zaburzeń biomechaniki, wpływając na struktury mięśniowo-szkieletowe. Ponadto, długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała, zarówno w czasie pracy, jak i w życiu codziennym, może generować nierównomierny nacisk na stawy i mięśnie.

Choroby zwyrodnieniowe stawów, takie jak artroza, prowadzą do stopniowej utraty chrząstki stawowej. Nierównowaga mięśniowa czy osłabienie grup mięśniowych mogą prowadzić do zaburzeń biomechaniki, wpływając na stabilność stawów.

Ponadto, biomechanikę ciała mogą zaburzać również jednostajnie wykonywane ruchy lub nadmierna aktywność fizyczna, bez uprzedniej rozgrzewki i właściwej regeneracji.

Zaburzenia biomechaniki ciała – rodzaje

  • Niedowłady mięśniowe. Osłabienie mięśni może prowadzić do utraty stabilności stawów, wpływając na ich biomechanikę.
  • Nierównowaga mięśniowa. Zaburzenia w równowadze między mięśniami antagonistycznymi mogą prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania stawów.
  • Asymetria posturalna. Nierównomierna postawa ciała, zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas wykonywania ruchów, wpływa na równowagę biomechaniczną.
  • Dysfunkcje stawów. Ograniczenia ruchomości, sztywność stawów czy subluksacje mogą generować zaburzenia biomechaniki.
  • Napięcia mięśniowe. Nadmierna napięcie w określonych grupach mięśniowych może prowadzić do ograniczenia zakresu ruchu.

Zastosowanie terapii manualnej

Zanim razem z pacjentem przejdziemy do właściwych działań rehabilitacyjnych, ważne jest zebranie informacji o historii bólu, urazów, obciążeń oraz wcześniejszych leczeń. Ponadto, staranne badanie obejmujące ocenę postawy ciała, ruchomości stawów, siły mięśniowej, stabilności i równowagi. W razie potrzeby, zlecam również wykonanie badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny czy tomografia komputerowa.

Specjalistyczne techniki mobilizacyjne i manipulacyjne mają na celu poprawę ruchomości stawów. Podczas terapii, wykorzystuję także technik masażu, stretching’u i palpacji do złagodzenia napięć mięśniowych i poprawy elastyczności. Zalecam również wykonywanie indywidualnie dostosowanych ćwiczeń wzmacniających i stabilizujących, które mają na celu przywrócenie równowagi mięśniowej.

Podsumowanie

Zaburzenia biomechaniki ciała są złożonym problemem, który wymaga kompleksowego podejścia do leczenia. Terapia manualna, jako skuteczna metoda fizjoterapeutyczna, umożliwia diagnozę i leczenie różnorodnych zaburzeń biomechaniki, skupiając się na przywracaniu optymalnej funkcji ruchowej. Dzięki terapii manualnej pacjenci z zaburzeniami biomechaniki ciała mogą odzyskać funkcję, łagodzić ból oraz poprawić jakość swojego życia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *