Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Bóle neuropatyczne stanowią wyzwanie zarówno dla pacjentów, jak i dla lekarzy, ze względu na ich często uporczywy charakter i trudności w leczeniu. Fizjoterapia Poznań jest jednym z wielu podejść terapeutycznych stosowanych w leczeniu tych bólów, oferując pacjentom skuteczne metody zarządzania bólem, poprawy funkcji fizycznych i jakości życia.

Przeczytaj również: Zaburzenia biomechaniki ciała – przyczyny i skuteczność terapeutyczna

Spis treści:

Czym są bóle neuropatyczne?

Bóle neuropatyczne są wynikiem uszkodzenia lub dysfunkcji układu nerwowego, które prowadzą do zaburzeń przetwarzania sygnałów bólowych. Mogą mieć różne przyczyny, w tym urazy nerwów, cukrzycę, stwardnienie rozsiane, wirusowe infekcje, choroby autoimmunologiczne czy nowotwory. Charakteryzują się one często jako pieczenie, mrowienie, drętwienie lub szarpnięcia, które mogą być długotrwałe i przewlekłe.

Bóle neuropatyczne – przyczyny

  • Uszkodzenie nerwów. Uszkodzenie nerwów może być spowodowane urazem, kompresją nerwu, chorobami zapalnymi, cukrzycą, toksycznymi substancjami chemicznymi, chorobami autoimmunologicznymi lub infekcjami wirusowymi. Na przykład, urazy fizyczne, takie jak złamania lub ściskanie nerwów, mogą prowadzić do uszkodzenia nerwów, co może wywoływać ból neuropatyczny.
  • Cukrzyca. Jest jedną z głównych przyczyn bólów neuropatycznych. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do uszkodzenia nerwów, szczególnie tych, które kontrolują ręce i stopy. Cukrzycowa neuropatia może objawiać się jako ból palący, mrowienie, drętwienie lub utrata czucia w kończynach.
  • Stwardnienie rozsiane (SM). To choroba autoimmunologiczna, która atakuje osłonki mielinowe nerwów, prowadząc do uszkodzenia nerwów i zaburzeń przewodzenia nerwowego. Osoby z SM często doświadczają bólów neuropatycznych, które mogą występować w różnych częściach ciała i przybierać różne formy.
  • Czynniki toksyczne. Niektóre substancje chemiczne, takie jak chemioterapeutyki stosowane w leczeniu nowotworów, mogą powodować uszkodzenie nerwów i prowadzić do bólów neuropatycznych.
  • Infekcje wirusowe. Pewne wirusy, takie jak wirus opryszczki, wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) czy wirus cytomegalii (CMV), mogą atakować układ nerwowy i prowadzić do bólów neuropatycznych.
  • Choroby autoimmunologiczne. Choroby takie jak zapalenie naczyń, toczeń rumieniowaty układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów mogą powodować uszkodzenie nerwów i prowadzić do bólów neuropatycznych.

Rola fizjoterapii w leczeniu bólów neuropatycznych

Fizjoterapia oferuje holistyczne podejście do leczenia bólów neuropatycznych, koncentrując się na poprawie funkcji fizycznych, redukcji bólu i poprawie jakości życia. Istnieje kilka skutecznych metod stosowanych przez fizjoterapeutów w leczeniu tych bólów

Fizjoterapeuci często opracowują spersonalizowany program ćwiczeń, który ma na celu zwiększenie siły mięśniowej, elastyczności, równowagi i koordynacji u pacjentów z bólami neuropatycznymi. Ćwiczenia takie mogą obejmować stabilizację rdzenia, wzmacnianie mięśni kończyn, jak również techniki relaksacyjne i oddechowe. Poprzez regularne wykonywanie tych ćwiczeń pacjenci mogą zmniejszyć napięcie mięśniowe, zwiększyć zakres ruchu i zmniejszyć dyskomfort związany z bólem neuropatycznym.

Terapia manualna Poznań obejmuje różnorodne techniki manipulacyjne, takie jak masaż tkanek miękkich, mobilizacje stawów czy terapia punktów spustowych. Te techniki mogą pomóc w zmniejszeniu napięcia mięśniowego, poprawie krążenia krwi oraz redukcji dyskomfortu związanego z bólem neuropatycznym.

Elektroterapia i hydroterapia

Elektroterapia wykorzystuje prąd elektryczny do stymulacji mięśni i nerwów, co może przynieść ulgę pacjentom z bólami neuropatycznymi. Techniki elektroterapii mogą obejmować elektrostymulację nerwów, elektroforezę leków przeciwbólowych, TENS (transkutanną stymulację nerwów) czy elektroterapię galwaniczną. Te metody mogą pomóc w zmniejszeniu bólu, poprawie funkcji nerwów oraz zmniejszeniu obrzęków.

Natomiast, hydroterapia wykorzystuje wodę jako środek terapeutyczny, co może być korzystne dla pacjentów z bólami neuropatycznymi. Pływanie czy ćwiczenia w wodzie mogą być mniej obciążające dla stawów i mięśni, jednocześnie poprawiając zakres ruchu, siłę mięśniową i funkcję układu nerwowego.

Podsumowanie

Fizjoterapia odgrywa istotną rolę w leczeniu bólów neuropatycznych, oferując pacjentom różnorodne skuteczne metody zarządzania bólem i poprawy funkcji fizycznych. Poprzez spersonalizowane podejście i zindywidualizowane programy terapeutyczne, fizjoterapeuci mogą pomóc pacjentom w osiągnięciu ulgi od bólu, poprawie jakości życia i powrocie do aktywności życiowej. Skontaktuj się ze mną, aby znaleźć najlepsze dla siebie metody leczenia bólów neuropatycznych i prowadzić zdrowszy, bardziej aktywny styl życia.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *