Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Złamanie kości ręki lub nogi jest urazem, w którym dochodzi do przerwania ciągłości kości w wyniku działania sił zewnętrznych, takich jak uderzenia, upadki lub wypadki. Złamanie może występować w różnych częściach kości, takich jak trzon, szyjka czy głowa kości. Wymaga kompleksowej rehabilitacji, aby powrócić do pełnej sprawności fizycznej. Proces ten wymaga cierpliwości, determinacji i profesjonalnego wsparcia fizjoterapeuty, który pomoże w powrocie do codziennych aktywności oraz aktywności sportowych lub zawodowych. W tym artykule omówimy kluczowe kroki i strategie stosowane w rehabilitacji po złamaniu kości ręki/nogi.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Przeczytaj również: Dysfunkcje stawów a skuteczność terapii manualnej

Spis treści:

Złamanie kości ręki/nogi – objawy

Objawy złamania mogą obejmować:

  1. Ból. Zwykle ostry ból w miejscu złamania, który może być ciągły lub nasilać się podczas ruchu.
  2. Obrzęk. Uszkodzenie tkanek wokół złamanej kości może prowadzić do obrzęku.
  3. Zniekształcenie. Czasami złamanie powoduje widoczne zniekształcenie lub przemieszczenie kości, co można zauważyć na zewnątrz ciała.
  4. Trudności w ruchu. Złamanie może powodować ograniczenia w ruchu dotkniętej kończyny.
  5. Odrętwienie lub mrowienie. Niektóre osoby doświadczają odrętwienia lub mrowienia w okolicy złamania.
  6. Trzeszczenie lub trzask. W niektórych przypadkach, zwłaszcza przy złamaniach otwartych, można usłyszeć trzeszczenie lub trzask w czasie urazu.

Rodzaje złamań kości

Złamania kości można podzielić na kilka rodzajów, zależnie od różnych czynników, takich jak kształt złamanej kości, sposób wystąpienia urazu, czy towarzyszące uszkodzenia tkanek.

W przypadku złamania otwartego kość przebija przez skórę, co prowadzi do zewnętrznego otwarcia rany. Jest to poważny rodzaj złamania, ponieważ istnieje ryzyko zakażenia ran i uszkodzenia tkanek miękkich. Wymaga natychmiastowej opieki medycznej. W złamaniu zamkniętym, kość jest złamana, ale skóra pozostaje nietknięta, co oznacza, że nie ma zewnętrznej rany. Może być trudniejsze do zdiagnozowania, ponieważ objawy mogą być mniej wyraźne, ale niebezpieczeństwo zakażenia jest mniejsze niż w przypadku złamań otwartych.

Jeśli chodzi o złamanie poprzeczne to kość jest złamana w sposób poprzeczny, czyli prostopadle do osi długiej kości. Ten rodzaj złamania może być spowodowany przez siły uderzeniowe skierowane prostopadle do kości. Natomiast złamanie skośne następuje pod kątem do osi długiej kości. Jest to częsty rodzaj złamania, który może wystąpić w wyniku uderzenia pod kątem lub skręcenia.

Można wyróżnić również złamanie z przemieszczeniem. Występuje one w sytuacji, gdy kość nie utrzymują się w prawidłowym ułożeniu. Mogą być przesunięte, obrócone lub rozdzielone. Konieczne może być chirurgiczne przywrócenie prawidłowego ustawienia kości.

Powyższe to tylko niektóre z głównych rodzajów złamań. Każde złamanie jest indywidualne i wymaga oceny przez lekarza w celu odpowiedniego leczenia i zarządzania.

Złamanie kości ręki/nogi – jak przebiega rehabilitacja?

Pierwszym krokiem w rehabilitacji jest dokładna ocena i diagnoza przez lekarza ortopedę. Skanowanie obrazowe, takie jak rentgen, tomografia komputerowa (TK) lub rezonans magnetyczny (MRI), może być konieczne do określenia stopnia złamania i ewentualnych powikłań. W niektórych przypadkach konieczne jest nałożenie gipsu lub stabilizatora, aby unieruchomić złamaną kość i zapobiec dalszym uszkodzeniom. Unieruchomienie umożliwia kościom zrośnięcie się w prawidłowej pozycji.

Powrót do zdrowia na początku koncentrują się na kontrolowaniu bólu i obrzęku za pomocą leków przeciwbólowych, terapii lodem, kompresji i uniesienia kończyny. To pomaga w zmniejszeniu dyskomfortu oraz przyspieszeniu procesu gojenia. Kiedy lekarz uzna to za bezpieczne, zaczyna się stopniowo wczesna mobilizacja dotkniętej kończyny w ramach usług fizjoterapia Poznań i rehabilitacja Poznań. Stosuję techniki mobilizacyjne, ćwiczenia aktywne i pasywne, aby przywrócić ruchomość stawów i mięśni.

Podczas rehabilitacji kładę duży nacisk na wzmacnianie i stabilizację mięśni wokół złamanej kości. Ćwiczenia te pomagają przywrócić siłę i funkcję kończyny, jednocześnie zapobiegając ponownym urazom.

Równowaga i koordynacja są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania kończyny. Specjalne ćwiczenia, w tym ćwiczenia na równowagę, mogą być stosowane w celu poprawy tych umiejętności.

Pod koniec procesu rehabilitacji skupiam się się na treningu funkcjonalnym, czyli na tym, aby pacjent mógł wykonywać codzienne czynności bez ograniczeń. To może obejmować trening chodu, manipulowanie przedmiotami, podnoszenie, czy też wykonywanie zadań zawodowych lub sportowych.

Podsumowanie

Rehabilitacja po złamaniu kości ręki/nogi wymaga czasu, wysiłku i zaangażowania, zarówno ze strony pacjenta, jak i terapeuty. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń lekarskich i terapeutycznych, aby zapewnić szybki i skuteczny powrót do pełnej sprawności fizycznej oraz minimalizację ryzyka powikłań. Poprzez odpowiednie unieruchomienie, kontrolę bólu, wczesną mobilizację, ćwiczenia terapeutyczne i monitorowanie postępu, pacjenci mogą powrócić do normalnego życia z pełnym zaufaniem do swojej kończyny.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *