Masaż sportowy ma za zadanie pomóc sportowcom przed, w trakcie i po treningu. Jest przydatny dla każdego, kto ćwiczy, aby zwiększyć elastyczność, zapobiegać kontuzjom i pomóc w leczeniu po urazie sportowym.
Masaż sportowy jest specjalnie dostosowany do różnych sportów i urazów sportowych. Nie jest to relaksująca forma masażu i często może być dość męcząca. Działa poprzez rozciąganie napiętych mięśni, stymulację mięśni nieaktywnych oraz poprawę kondycji tkanek miękkich. Celem masażu sportowego jest zmniejszenie stresu i napięcia, które mogą gromadzić się w tkankach miękkich ciała podczas ćwiczeń. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.
Przeczytaj również: Problemy bólowe, w których pomoże Ci fizjoterapeuta
Nie czekaj i zadzwoń do nas! Przekonaj się o tym, że możemy rozwiązać Twoje problemy! Więcej informacji na temat naszego gabinetu uzyskasz na stronie – KONTAKT
Masaż sportowy – jak to się zaczęło?
Terapia masażem była praktykowana w starożytnej Grecji, Egipcie i nie tylko. Już wtedy gladiatorzy dostrzegali znaczenie regeneracji po obolałych mięśniach. Na przykład Galen, lekarz z Cesarstwa Rzymskiego, przepisał gladiatorom masaż zarówno przed treningiem, jak i po nim.
Nadal rozwijał się w XX wieku, kiedy pojawiły się pierwsze techniki i teorie dotyczące masażu sportowego. Podczas Igrzysk Olimpijskich w 1924 roku pięciokrotny złoty medalista Paavo Nurmi uznał masaż sportowy za klucz do swojego sukcesu. Dziś wiadomo, że ten rodzaj masażu przynosi korzyści nie tylko sportowcom, ale każdemu, kto szuka skutecznego, relaksującego bólu mięśni.
Korzyści z masażu sportowego
Istnieje kilka korzyści z masażu sportowego, w tym:
- Pomaga zaprogramować sen i relaks
- Zwiększa zakres ruchu sportowca
- Poprawia funkcję tkanek miękkich
- Pomaga sportowcowi w regeneracji po kontuzjach
- Pomaga w rutynowym stresie związanym z zawodami i treningami
- Poprawia ogólną wydajność sportowca
- Pomaga sportowcom monitorować napięcie mięśniowe
- Poprawia ciśnienie krwi i tętno
- Pomaga zmniejszyć zmęczenie i sztywność
Techniki wykorzystywane w masażu sportowym
Masaż sportowy nie ma określonej techniki. Zależy to od rodzaju sportu, jaki wykonuje dana osoba, oraz charakteru urazu lub stanu. Jednakże najczęściej wykorzystywane techniki obejmują:
- uwalnianie tkanek miękkich – blokowanie i rozciąganie tkanek i mięśni.
- technika nerwowo-mięśniowa. Jest to celowanie w punkty spustowe w układzie nerwowym w celu pozbycia się bólu i napięcia.
- uwalnianie pozycyjne – używane do rozluźnienia nadpobudliwych mięśni,
- uwalnianie powięziowe – głębokie, powolne ugniatanie stosowane w celu uwolnienia tkanki łącznej wokół mięśni.
Warte uwagi: Czym są przykurcze i dlaczego powstają?
Współpracujemy z siecią salonów odnowy biologicznej Harumi.pl