Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Przykurcze występuje, gdy miękka tkanka łączna w ciele staje się bardzo sztywna, zwężona lub skrócona. Skóra, ścięgna, więzadła i mięśnie są stosunkowo miękkie i giętkie, co pozwala twojemu ciału prawidłowo się poruszać. Przykurcz występuje, gdy jedna lub więcej z tych tkanek łącznych staje się bardzo sztywna i skrócona, co znacznie ogranicza ruch dotkniętego przykurczem obszaru.

Oprócz skóry, ścięgien, więzadeł i mięśni przykurcze mogą również wpływać na torebki stawowe. Torebki stawowe to gęsta tkanka łączna, która otacza i stabilizuje stawy w całym ciele. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Diagnostyka funkcjonalna Szkolenie

Nie czekaj i zadzwoń do nas! Przekonaj się o tym, że możemy rozwiązać Twoje problemy! Więcej informacji na temat naszego gabinetu uzyskasz na stronie – KONTAKT

Czym objawiają się przykurcze?

Niektóre z najczęstszych objawów przykurczu to sztywność i zmniejszony zakres ruchu części ciała lub stawu. Pomyśl o gumce. Gumki, które są miękkie i giętkie, mogą się łatwo rozciągać, podczas gdy gumki, które są sztywne lub twarde, nie rozciągają się tak łatwo ani tak daleko. To samo dzieje się z mięśniami, skórą, ścięgnami i więzadłami. Kiedy te tkanki stają się sztywne lub zwężone, nie mogą się tak łatwo rozciągać ani poruszać. Przykurcze mogą również powodować ból w dotkniętym obszarze. Typowe problemy związane z przykurczami obejmują:

  • Przykurcze kończyn, które mogą spowodować, że osoba nie będzie w stanie wyprostować części ciała, takiej jak ręce lub nogi.
  • Przykurcze dłoni i palców, które mogą uniemożliwić osobie chwytanie i trzymanie przedmiotu.
  • Przykurcz mięśni, które powoduje, że mięsień staje się bardzo napięty i nieelastyczny.

Co powoduje przykurcze?

Przykurcze najczęściej wynikają z bezczynności danej części ciała, szczególnie w wyniku urazu lub zapalenia stawów. Na przykład, jeśli złamiesz palec, prawdopodobnie będziesz musiał nosić szynę lub gips na uszkodzonym palcu, aby go unieruchomić. Ponadto ludzie są znacznie mniej skłonni do poruszania bolesną częścią ciała. Jeśli staw nie jest używany przez dłuższy czas, tkanka miękka stawu staje się sztywna i skraca się. Inne stany, które mogą ograniczać ruch i prowadzić do przykurczów to: uszkodzenia nerwów, poważne oparzenia, mocne stłuczenia, dystrofia mięśniowa czy porażenie mózgowe.

Diagnoza i leczenie

Problem przykurczy specjalista diagnozuje poprzez badanie fizykalne oraz historię medyczną pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest, abyś poinformował go o intensywności objawów, które odczuwasz oraz jakiego dokładnie obszaru dotyczy problem. Ponadto kluczowa może okazać się informacja dotycząca ilości ruchu, jaki towarzyszy Twojej codzienności. Specjalista może zlecić dodatkowe badania, np. w postaci prześwietlenia, które utwierdzą go w przekonaniu o prawidłowym zdiagnozowaniu Twojego stanu.

Fizjoterapia i terapia zajęciowa to dwa najpopularniejsze sposoby leczenia przykurczów. Pomagają zwiększyć zakres ruchu i wzmocnić mięśnie. Sesje fizjoterapeutyczne wymagają regularnej obecności, aby uzyskać najlepsze wyniki. Fizjoterapeuta może pokazać również ćwiczenia do wykonania w domu.

Warte uwagi: Co to jest masaż?

Współpracujemy z siecią salonów odnowy biologicznej Harumi.pl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *