Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Cellulit – to jedno z najczęstszych zjawisk skórnych, które dotyka wiele osób, niezależnie od wieku czy płci. Choć nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia, wpływa na estetykę skóry, co często jest powodem zaniepokojenia i poszukiwania skutecznych metod zwalczania tego problemu. Fizjoterapia Poznań, z pomocą odpowiednich ćwiczeń, może być cennym narzędziem w redukcji cellulitu i poprawie wyglądu skóry.

Przeczytaj również: Zespół biurowy. Czy wiesz, że może dotyczyć również Ciebie?

Spis treści:

Czym jest cellulit?

Cellulit, znany również jako lipodystrofia ginoidalna, to stan, w którym tkanka tłuszczowa gromadzi się pod skórą, tworząc nierówności i zmarszczki. Jest to zjawisko powszechne, szczególnie u kobiet, i zazwyczaj pojawia się na udach, pośladkach, brzuchu i ramionach. Cellulit może mieć różne stopnie zaawansowania, począwszy od delikatnych nierówności, aż po bardziej zauważalne zmiany w strukturze skóry.

Cellulit – przyczyny powstawania

 1. Genetyka
  • Skłonność do cellulitu może być dziedziczna, co oznacza, że osoby, których bliscy cierpieli na ten problem, są bardziej podatne na jego wystąpienie.
 2. Płeć i hormony
  • Cellulit jest bardziej powszechny u kobiet z powodu różnic w strukturze skóry oraz wpływu hormonów, zwłaszcza estrogenów.
 3. Niewłaściwa dieta
  • Dieta bogata w tłuszcze, sól i cukry może przyczyniać się do gromadzenia się tłuszczu pod skórą.
 4. Brak aktywności fizycznej
  • Brak regularnej aktywności fizycznej sprzyja gromadzeniu się tłuszczu i osłabieniu mięśni, co może zaostrzać problem cellulitu.
 5. Palenie tytoniu
  • Składniki chemiczne obecne w dymie tytoniowym mogą wpływać na elastyczność skóry, co z kolei zwiększa ryzyko cellulitu.

Rola fizjoterapii w redukcji cellulitu

Fizjoterapia może odegrać kluczową rolę w redukcji cellulitu poprzez zastosowanie specjalnie dobranych ćwiczeń i technik terapeutycznych. Ćwiczenia takie jak bieganie, jazda na rowerze czy pływanie pomagają spalać kalorie i redukować nagromadzony tłuszcz. Ponadto, wzmacnianie mięśni poprzez treningi siłowe może poprawić napięcie skóry, wyrównując jej powierzchnię. Zalecane są ćwiczenia obejmujące pracę nad mięśniami nóg, pośladków i brzucha. Nie bez znaczenia w pozbywaniu się tego problemu są również masaże i terapia manualna. Specjalistyczne techniki masażu mogą poprawić krążenie krwi, co wpływa na lepsze odżywienie tkanek skórnych.

Ponadto, stosuję również drenaż limfatyczny, którego techniki wspierają usuwanie toksyn z organizmu, co może pomóc w redukcji cellulitu.

Skuteczne ćwiczenia przeciwko cellulitowi

 1. Przysiady. Wzmacniają mięśnie ud i pośladków.
 2. Plank. Doskonałe ćwiczenie na wzmocnienie mięśni brzucha, pleców i nóg.
 3. Skiping w miejscu. Ćwiczenie cardio, które pomaga spalać kalorie.
 4. Unoszenie nóg. Skoncentrowane na mięśniach pośladków i ud.
 5. Masaż walcowy. Wykorzystanie wałka masującego do poprawy krążenia i elastyczności skóry.

Podsumowanie. Cellulit – zwalcz go dzięki fizjoterapii

Fizjoterapia Poznań stanowi skuteczną alternatywę w walce z cellulitem, angażując pacjentów w specjalnie dostosowane programy ćwiczeń i terapii. Połączenie aktywności fizycznej, terapii manualnej i odpowiedniej diety może przynieść pozytywne efekty w redukcji cellulitu i poprawie wyglądu skóry. Ważne jest jednak, aby podjąć regularne działania i być cierpliwym, ponieważ skuteczna walka z cellulitem wymaga czasu i konsekwencji.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *