Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Spis treści:

Zespół biurowy to zbiór dolegliwości związanych z długotrwałym pobytem w pozycji siedzącej, szczególnie w środowisku biurowym. Zespół ten nie jest formalnie uznawany jako jednostka chorobowa. Jednakże jego wpływ na zdrowie pracowników biurowych jest coraz bardziej dostrzegany. Fizjoterapeuci odgrywają kluczową rolę w zarówno zapobieganiu, jak i leczeniu tej problematyki.

Przeczytaj również: Fizjoterapia a choroby reumatyczne

Zespół biurowy – charakterystyka problemu

 1. Ból kręgosłupa
  • Lędźwiowy: Długotrwała pozycja siedząca może prowadzić do bólu w okolicy dolnej części pleców.
  • Szyjny: Niewłaściwe ustawienie monitora komputera może prowadzić do bólu szyi i napięcia mięśni.
 2. Napięcie mięśniowe
  • Długotrwałe utrzymywanie jednej pozycji może skutkować nadmiernym napięciem mięśni, zwłaszcza w obszarze szyi, ramion i pleców.
 3. Zespół cieśni nadgarstka
  • Wynikający z długotrwałego korzystania z klawiatury komputera i myszy.
 4. Zmiany postawy ciała
  • Siedząca pozycja może prowadzić do utraty naturalnej krzywizny kręgosłupa, co z kolei może generować dyskomfort.
 5. Problemy zdrowotne
  • Brak aktywności fizycznej związanej z pracą przy biurku może przyczynić się do problemów zdrowotnych. Takich jak otyłość, cukrzyca i choroby sercowo-naczyniowe.
 6. Problemy zdrowotne psychiczne
  • Długotrwały stres związany z pracą biurową może prowadzić do problemów zdrowotnych psychicznych, takich jak zespół wypalenia zawodowego.

Zespół biurowy. Jak przeciwdziałać i leczyć?

Pracując z pacjentem cierpiącym na zespół biurowy, najpierw przeprowadzam ocenę postawy przy biurku. Ponadto, pomagam dostosować środowisko pracy do minimalizacji obciążenia kręgosłupa i mięśni. Zaproponowane przeze mnie indywidualnie dostosowane ćwiczenia mają na celu wzmocnienie mięśni rdzenia i poprawę postawy ciała. W przypadku dolegliwości opisanych powyżej istotne jest również leczenie punktów spustowych. Poprzez masaż Poznań łagodzę napięcie mięśniowe, co wpływa na poprawę krążenia.

W przeprowadzanej przez siebie terapii skupiam się również na ćwiczeniach rozciągających, skoncentrowanych na obszarach, które są narażone na napięcie, takie jak mięśnie szyi, pleców i nadgarstków.

Podsumowanie. Zdrowie w biurze z pomocą fizjoterapii

Zespół biurowy stanowi wyzwanie dla osób pracujących przy biurkach, ale odpowiednie interwencje fizjoterapeutyczne mogą znacząco poprawić komfort pracy i zdrowie pracowników. Dzięki dostosowanym programom ćwiczeń, terapii manualnej oraz edukacji w zakresie zdrowego stylu życia, fizjoterapia Poznań odgrywają kluczową rolę w przeciwdziałaniu i leczeniu tego zespołu, pomagając pracownikom utrzymać zdrowie i komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków zawodowych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *