Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Artroskopia stawu kolanowego to procedura chirurgiczna, którą wykonuje się w celu diagnozy i leczenia różnych schorzeń stawu kolanowego. Takich jak uszkodzenia chrząstki czy łękotki. Po zabiegu ważnym elementem procesu leczenia jest rehabilitacja Poznań. Ma ona na celu przywrócenie pełnej funkcji stawu kolanowego, redukcję bólu oraz poprawę zakresu ruchu. W tym artykule omówimy kluczowe kroki w rehabilitacji po artroskopii stawu kolanowego oraz skuteczne strategie wspierające powrót do pełnej aktywności.

Przeczytaj również: Jak leczyć stany zapalne stawów? 

Spis treści:

Czym jest artroskopia stawu kolanowego?

Artroskopia stawu kolanowego to procedura chirurgiczna wykorzystywana do diagnozowania i leczenia różnych schorzeń stawu kolanowego. Jest to rodzaj operacji miniinwazyjnej, która wykorzystuje specjalistyczny instrument zwany artroskopem do oglądania wnętrza stawu kolanowego. Ponadto, do wykonywania zabiegów chirurgicznych przez niewielkie nacięcia w skórze.

Podczas artroskopii stawu kolanowego, lekarz chirurg wykonuje niewielkie nacięcie w skórze nad stawem kolanowym. Następnie wprowadza cienki, elastyczny rurkę wyposażoną w kamerę i światło, znaną jako artroskop, do stawu. Obraz z kamery transmituje się na monitor. To umożliwia lekarzowi dokładne obejrzenie struktur wewnątrz stawu, takich jak chrząstka, więzadła, łąkotki i błona maziowa.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Artroskopia stawu kolanowego – cel

Artroskopia stawu kolanowego może być stosowana do różnych celów. Pozwala lekarzowi na bezpośrednie obejrzenie stawu kolanowego i dokładne zdiagnozowanie różnych schorzeń, takich jak uszkodzenia chrząstki, zerwania więzadeł czy łąkotki.

Podczas artroskopii lekarz może wykonywać różne procedury lecznicze, takie jak usunięcie uszkodzonej chrząstki, naprawa lub rekonstrukcja zerwanych więzadeł lub łąkotek, czy usuwanie złogów kostnych. Czasami w stawie kolanowym mogą tworzyć się wolne fragmenty chrząstki, złogi kostne lub inne ciała obce, które mogą powodować ból i ograniczenia ruchu. Artroskopia umożliwia ich bezpieczne usunięcie.

Artroskopię stosuje się również do przeprowadzania różnych procedur mających na celu zmniejszenie stanu zapalnego w stawie. Na przykład poprzez usunięcie nadmiaru płynu stawowego.

Kiedy wykonuje się tę procedurę?

Artroskopia stawu kolanowego może być wykonywana w różnych sytuacjach, w zależności od potrzeb diagnostycznych lub terapeutycznych pacjenta.

  1. Uszkodzenia chrząstki stawowej. Jeśli istnieją podejrzenia lub potwierdzone uszkodzenia chrząstki stawowej, takie jak przetrącenia, pęknięcia lub nadżerki, artroskopia może być wykorzystana do zdiagnozowania i leczenia tych problemów.
  2. Zerwanie więzadeł lub łąkotki. W przypadku zerwania więzadeł krzyżowych (ACL, PCL) lub bocznych (MCL, LCL) oraz uszkodzeń łąkotek, artroskopia umożliwia dokładne obejrzenie uszkodzeń i przeprowadzenie odpowiednich procedur chirurgicznych, takich jak rekonstrukcja więzadeł lub naprawa łąkotek.
  3. Złamania stawu kolanowego. W niektórych przypadkach złamań stawu kolanowego, zwłaszcza tych związanych z uszkodzeniem chrząstki stawowej lub łąkotek, artroskopia może być wykorzystywana do oceny uszkodzeń i ewentualnego leczenia.
  4. Ból stawu kolanowego nieznanej przyczyny. W tym przypadku artroskopia może być wykorzystana do dokładnej diagnozy problemu poprzez bezpośrednie obejrzenie wnętrza stawu.
  5. Leczenie zapalenia stawu kolanowego. W przypadku stanów zapalnych stawu kolanowego, takich jak zapalenie błony maziowej lub rzadziej występujące choroby autoimmunologiczne, artroskopia może być wykorzystywana do przeprowadzenia różnych procedur mających na celu zmniejszenie stanu zapalnego.

W zależności od konkretnych objawów i wyników badań, lekarz może zalecić artroskopię stawu kolanowego jako część diagnostyki lub planu leczenia pacjenta.

Artroskopia stawu kolanowego – rehabilitacja po

W pierwszych dniach po zabiegu pacjent może doświadczać obrzęku stawu kolanowego oraz bólu. W celu złagodzenia tych objawów stosuje się terapię chłodną, uniesienie kończyny oraz leki przeciwbólowe i przeciwzapalne zgodnie z zaleceniami lekarza.

Następnym etapem rehabilitacji jest stopniowe wprowadzanie ćwiczeń mających na celu przywrócenie funkcji stawu kolanowego. Ćwiczenia te obejmują m.in. ruchy odwodzenia i przywodzenia, fleksji i ekstensji, rotacji oraz stabilizacji stawu kolanowego. Rehabilitacja funkcjonalna prowadzona pod moim nadzorem, jest dostosowywana do indywidualnych możliwości i postępu pacjenta.

Wzmacnianie mięśni wokół stawu kolanowego jest kluczowym elementem rehabilitacji po artroskopii. Ćwiczenia wzmacniające skupiają się na mięśniach czworogłowych uda, mięśniach łydki, mięśniach biodrowo-łonowych oraz mięśniach pośladkowych. Poprzez regularne wykonywanie tych ćwiczeń pacjent poprawia stabilność stawu kolanowego oraz redukuje ryzyko ponownego urazu.

Ponadto, rehabilitacja skupia się na wzroście zakresu ruchu w stawie kolanowym. Ćwiczenia rozciągające oraz techniki mobilizacji mogą być wykorzystywane w celu poprawy elastyczności tkanek miękkich i przywrócenia pełnego zakresu ruchu w stawie.

Podsumowanie

Rehabilitacja po artroskopii stawu kolanowego jest procesem skomplikowanym, który wymaga czasu, zaangażowania oraz profesjonalnego wsparcia fizjoterapeuty. Kluczowymi krokami w rehabilitacji są faza pooperacyjna, rehabilitacja funkcjonalna, wzmacnianie mięśni, poprawa zakresu ruchu oraz stopniowe powracanie do aktywności fizycznej. Ważne jest również udzielenie pacjentowi odpowiedniej edukacji i wsparcia. Po to, aby umożliwić mu samodzielne zarządzanie swoim zdrowiem i poprawę jakości życia po artroskopii stawu kolanowego.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *