Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Stany zapalne stawów, takie jak reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) czy zapalenie stawów spowodowane osteoartrozą, są poważnymi schorzeniami, które mogą znacząco ograniczać funkcjonowanie codzienne i prowadzić do przewlekłego bólu i niepełnosprawności. W takich przypadkach fizjoterapia Poznań staje się kluczowym elementem leczenia. Oferując kompleksowe podejście do zarządzania objawami, poprawy jakości życia i spowolnienia postępu choroby.

Przeczytaj również: Urazy mięśniowo-powięziowe – fizjoterapia jako kluczowy element leczenia

Spis treści:

Stany zapalne stawów – charakterystyka

Stany zapalne stawów to grupa schorzeń, które charakteryzują się stanem zapalnym w obrębie stawów. Co prowadzi do bólu, obrzęku, sztywności stawów oraz ograniczenia ich funkcji. Te schorzenia mogą mieć różne przyczyny, w tym autoimmunologiczne, zwyrodnieniowe, infekcyjne czy wynikające z urazów. 

  1. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS). Jest to przewlekła choroba autoimmunologiczna, w której układ odpornościowy atakuje błonę maziową stawów, powodując zapalenie. RZS najczęściej dotyczy stawów rąk, nadgarstków, kolan, stóp i stawów kręgosłupa. Charakteryzuje się symetrycznym zajęciem stawów oraz występowaniem zmian zapalnych również w innych narządach, takich jak skóra, oczy czy płuca.
  2. Zapalenie stawów spowodowane zwyrodnieniem (osteoartroza). Jest to schorzenie związane z postępującym zużyciem chrząstki stawowej, które występuje głównie u osób starszych. Osteoartroza objawia się bólem, sztywnością i ograniczeniem ruchomości stawów. Zwłaszcza w stawach obciążonych, takich jak stawy kolanowe, biodrowe, stawy kręgosłupa i stawy rąk.
  3. Zapalenie stawów wywołane infekcją (infekcyjne zapalenie stawów). Jest to stan, w którym stawy ulegają zapaleniu w wyniku infekcji bakteryjnej, wirusowej lub grzybiczej. Infekcyjne zapalenie stawów może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak uszkodzenie tkanek stawowych, nacieki ropne czy sepsa.
  4. Choroba zwyrodnieniowa stawów (choroba zwyrodnieniowa stawów). Choroba ta, nazywana także artrozą, charakteryzuje się postępującym uszkodzeniem chrząstki stawowej. Co prowadzi do bólu, sztywności stawów oraz zmian zwyrodnieniowych w kościach stawowych. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest jednym z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u osób starszych.

Czym spowodowane są stany zapalne stawów?

Stany zapalne stawów charakteryzują się obrzękiem, bolesnością, sztywnością oraz ograniczeniem zakresu ruchu w dotkniętych stawach. Mogą być spowodowane przez różne czynniki, takie jak autoimmunologiczne procesy w przypadku RZS. Ponadto, przeciążenie i uszkodzenie chrząstki w przypadku osteoartrozy. Kluczowym celem terapii jest złagodzenie bólu, zmniejszenie obrzęku oraz poprawa zakresu ruchu.

Indywidualny plan terapeutyczny

Po dokładnej diagnozie i ocenie stanu zdrowia pacjenta,  opracowuję spersonalizowany plan terapeutyczny, uwzględniający indywidualne potrzeby i cele terapeutyczne. Jednym z kluczowych elementów skutecznego leczenia tych schorzeń jest fizjoterapia i rehabilitacja Poznań, które mogą przynieść ulgę, poprawić funkcję stawów i zmniejszyć ryzyko dalszych powikłań. 

Techniki terapii manualnej, takie jak masaż tkanek głębokich, mobilizacje stawów czy rozciąganie mięśni, mogą przynieść ulgę w przypadku stanów zapalnych stawów. Terapia manualna pomaga w złagodzeniu bólu, poprawie zakresu ruchu stawów oraz zmniejszeniu napięcia mięśniowego. Co przyczynia się do poprawy funkcji stawów. Ręczne techniki terapeutyczne, takie jak masaż Poznań, mobilizacje stawów czy terapia punktów spustowych, mogą pomóc w rozluźnieniu spiętych tkanek, zmniejszeniu bólu i poprawie krążenia krwi.

Ćwiczenia terapeutyczne stanowią kluczowy element fizjoterapii w leczeniu stanów zapalnych stawów. Dobieram odpowiednie ćwiczenia, które pomagają wzmocnić mięśnie, poprawić stabilność stawów, zwiększyć zakres ruchu oraz zmniejszyć ból. Ćwiczenia mogą obejmować stretching, ćwiczenia oporowe, równowagę i propriocepcję, a także ćwiczenia funkcjonalne, które pomagają w codziennych czynnościach.

Podsumowanie

Fizjoterapia odgrywa kluczową rolę w leczeniu stanów zapalnych stawów, oferując kompleksowe podejście do zarządzania objawami, poprawy jakości życia i spowolnienia postępu choroby. Dzięki spersonalizowanemu podejściu i różnorodnym technikom terapeutycznym, fizjoterapia może znacząco pomóc pacjentom w radzeniu sobie z objawami zapalenia stawów oraz przywrócić im zdolność do wykonywania codziennych czynności z większą swobodą i komfortem.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *