Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Urazy mięśniowo-powięziowe są powszechne i mogą wystąpić z różnych powodów, od niewłaściwej techniki treningowej po nagłe skręcenia czy też wypadki. Takie urazy mogą znacząco ograniczyć zdolność do wykonywania codziennych czynności i prowadzić do długotrwałego dyskomfortu. W takich przypadkach fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w procesie leczenia. Pomagając pacjentom powrócić do pełnej funkcjonalności i redukując ryzyko nawrotów.

Przeczytaj również: Kinezyterapia w leczeniu wad postawy

Spis treści:

Urazy mięśniowo-powięziowe – charakterystyka

Urazy mięśniowo-powięziowe to szerokie spektrum urazów, które mogą dotyczyć mięśni, ścięgien, powięzi i innych struktur związanych z układem mięśniowo-szkieletowym. Są one często spowodowane nagłymi i niekontrolowanymi ruchami, nadmiernym obciążeniem, upadkami, zderzeniami lub powtarzającymi się mikrotraumami. 

  1. Naderwanie mięśni. Naderwanie mięśni polega na częściowym lub całkowitym przerwaniu włókien mięśniowych. Może być spowodowane nagłym przeciążeniem lub nadmiernym napięciem mięśni. Co więcej, objawy mogą obejmować ból, obrzęk, trudności w poruszaniu się oraz ewentualnie krwawienie w obrębie uszkodzonego mięśnia.
  2. Naderwanie ścięgien. To przerwanie lub uszkodzenie struktury ścięgnistej, która łączy mięśnie z kośćmi. Może być wynikiem nagłego urazu lub przeciążenia. Ponadto, objawy obejmują ból, ograniczenie ruchomości w stawie, obrzęk i ewentualnie trzeszczenie lub uczucie „pęknięcia” w momencie urazu.
  3. Zwichnięcia i skręcenia. Zwichnięcia i skręcenia występują, gdy stawy zostają wymuszone poza swój normalny zakres ruchu, co może prowadzić do uszkodzenia struktur łączących stawy, w tym mięśni, ścięgien i torebek stawowych. Objawy obejmują ból, obrzęk, trudności w poruszaniu się oraz możliwe ograniczenie funkcji stawowej.
  4. Powięziowe zapalenie pasa (Fasciitis). To stan zapalny powięzi, który może być spowodowany przeciążeniem, urazem lub niewłaściwą techniką treningu. Objawy obejmują ból, tkliwość, ograniczenie ruchomości oraz ewentualnie powstawanie guzków lub grudek w obszarze dotkniętym zapaleniem.
  5. Naciągnięcie mięśni. Występuje, gdy mięśnie zostają nadmiernie rozciągnięte lub narażone na duże obciążenie, co może prowadzić do mikrorozdarcia włókien mięśniowych. Objawy obejmują ból, tkliwość, ograniczenie ruchomości oraz ewentualnie obrzęk w okolicach uszkodzonego obszaru.

Urazy mięśniowo-powięziowe – diagnoza i ocena

Diagnoza i ocena urazów mięśniowo-powięziowych są kluczowymi krokami w procesie leczenia, ponieważ pozwalają na dokładne zrozumienie charakteru i stopnia urazu oraz określenie odpowiedniego planu terapeutycznego. 

Proces fizjoterapeutyczny rozpoczynam od przeprowadzenia wywiadu medycznego z pacjentem. Pytam o historię urazu, objawy towarzyszące, czynniki ryzyka oraz wcześniejsze doświadczenia związane z problemami mięśniowo-powięziowymi. Ważne jest również ustalenie, czy pacjent ma jakieś inne choroby lub stany, które mogą wpływać na proces leczenia.

Ponadto, przeprowadzam badanie palpacyjne, podczas którego badam dotknięty obszar w poszukiwaniu ewentualnych guzków, tkliwości, napięcia mięśniowego czy obrzęku. To pozwala na ocenę lokalizacji i nasilenia urazu oraz identyfikację konkretnych struktur dotkniętych urazem.

W niektórych przypadkach zalecam wykonanie badań obrazowych, takich jak rezonans magnetyczny (MRI) lub tomografia komputerowa (CT), aby uzyskać bardziej szczegółową ocenę stopnia uszkodzenia tkanek mięśniowo-powięziowych oraz wykluczyć inne poważne urazy. 

Na podstawie diagnozy i oceny opracowuję spersonalizowany plan terapeutyczny, który może obejmować różne techniki terapeutyczne, ćwiczenia fizyczne, terapię manualną, stosowanie lodu lub ciepła oraz inne metody leczenia, w zależności od potrzeb i możliwości pacjenta.

Indywidualny plan terapeutyczny

Na podstawie diagnozy opracowuję spersonalizowany plan terapeutyczny. Obejmuje on różnorodne techniki i ćwiczenia mające na celu złagodzenie bólu, poprawę zakresu ruchu, wzmacnianie mięśni oraz przywrócenie pełnej funkcjonalności dotkniętego obszaru. 

Terapia manualna Poznań może pomóc w rozluźnieniu spiętych mięśni, poprawie krążenia krwi oraz zmniejszeniu bólu. Wzmacnianie mięśni wokół uszkodzonego obszaru pomaga w stabilizacji i ochronie tego obszaru oraz redukcji ryzyka ponownego urazu. Rozciąganie mięśni i powięzi może pomóc w poprawie elastyczności tkanek, zwiększeniu zakresu ruchu oraz zmniejszeniu ryzyka naciągnięć i naderwań.

Podczas całego procesu rehabilitacji regularnie monitoruję postępy pacjenta i dostosowuję plan terapeutyczny w zależności od jego potrzeb. W miarę poprawy stanu zdrowia, stopniowo wprowadzane są bardziej zaawansowane ćwiczenia i techniki, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego wsparcia i korekty techniki wykonania.

Podsumowanie

Fizjoterapia odgrywa niezastąpioną rolę w leczeniu urazów mięśniowo-powięziowych, pomagając pacjentom powrócić do pełnej funkcjonalności oraz zapobiegając powstawaniu powikłań i nawrotów. Kluczowym elementem skutecznej rehabilitacji jest indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz ciągłe monitorowanie postępów, co pozwala na dostosowanie planu terapeutycznego do zmieniających się potrzeb i warunków zdrowotnych. 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *