Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Ręce są jednym z najbardziej używanych części ciała, a ich siła i zręczność mają ogromne znaczenie dla wykonywania codziennych czynności. Dlatego terapia ręki, skoncentrowana na poprawie siły i zręczności, jest niezwykle istotna dla osób z różnymi rodzajami zaburzeń ruchowych, urazami, czy też po operacjach. Ta forma terapii może znacznie poprawić funkcjonowanie dłoni i przedramion, przywracając pacjentom niezależność i jakość życia.

Przeczytaj również: Technika Bowena w fizjoterapii

Spis treści:

Terapia ręki – znaczenie 

Terapia ręki koncentruje się na poprawie funkcji dłoni, palców i przedramion poprzez różnorodne ćwiczenia, techniki i zabiegi. Jej celem jest przywrócenie pacjentom możliwości wykonywania codziennych czynności, takich jak chwytanie, trzymanie, manipulowanie przedmiotami czy też pisania. Szczególnie jest to istotne dla osób, które doświadczyły urazów, takich jak złamania, skręcenia czy też osoby z zaburzeniami neurologicznymi, które wpływają na kontrolę ruchów rąk.

Terapia ręki – przebieg

Pierwszym krokiem w terapii ręki jest dokładna ocena stanu ręki pacjenta. Badam siłę mięśni, zakres ruchu, zręczność, czucie oraz oceniam ewentualne bóle czy ograniczenia funkcji.

Na podstawie diagnozy opracowuję spersonalizowany plan terapeutyczny, uwzględniający cele terapii oraz indywidualne potrzeby pacjenta. Plan może zawierać ćwiczenia fizyczne, trening siły, trening zręczności, techniki relaksacyjne oraz inne metody terapeutyczne.

Terapia ręki często obejmuje różnego rodzaju ćwiczenia fizyczne mające na celu wzmacnianie mięśni, zwiększanie zakresu ruchu oraz poprawę koordynacji ruchowej. Ćwiczenia mogą być wykonywane przy użyciu różnych narzędzi, takich jak hantle, gumy oporowe czy urządzenia do treningu ręki.

W terapii ręki dużą rolę odgrywa trening zręczności, który ma na celu poprawę precyzji, kontroli i koordynacji ruchów ręki. Pacjenci mogą wykonywać różnego rodzaju zadania, takie jak manipulowanie małymi przedmiotami, pisanie, rysowanie czy wykonywanie skomplikowanych gestów. Wykorzystuję  różne techniki mobilizacyjne, takie jak masaż Poznań, mobilizacje stawów, rozciąganie czy techniki manualne, aby poprawić elastyczność tkanek miękkich oraz ułatwić mobilność stawów.

Podczas terapii ręki regularnie monitoruję postępy pacjenta i dostosowują plan terapeutyczny w miarę potrzeb, aby zapewnić optymalne efekty terapeutyczne.

Kiedy wykorzystuję się terapię ręki?

Fizjoterapia Poznań wykorzystuje terapię ręki w przypadku różnych warunków i sytuacji klinicznych, w których występują problemy z funkcją, siłą, zręcznością lub ruchomością ręki. Oto kilka przykładów, kiedy terapia ręki może być wykorzystywana:

 • Po urazach:
  • Złamania kości ręki, stawów lub nadgarstka.
  • Zwichnięcia lub zerwania więzadeł.
  • Uszkodzenia mięśni.
  • Obrażenia tkanek miękkich, takie jak skaleczenia czy siniaki.
 • Po zabiegach chirurgicznych:
  • Po operacjach na ręce, nadgarstku lub ramieniu, takich jak artroskopia, operacje rekonstrukcyjne, czy wszczepienie protezy.
 • W przypadku chorób neurologicznych:
  • Udary mózgu, które mogą prowadzić do niedowładu lub utraty funkcji ręki.
  • Stwardnienie rozsiane, które może wpływać na kontrolę mięśni i zręczność ręki.
  • Uszkodzenia rdzenia kręgowego, które mogą prowadzić do utraty czucia i ruchomości w ręce.
 • W schorzeniach zapalnych i zwyrodnieniowych:
 • W przypadku specyficznych zaburzeń:
  • Zespół cieśni nadgarstka, który prowadzi do ucisku nerwów w nadgarstku i objawów takich jak ból, mrowienie czy osłabienie ręki.
  • Zespół łokcia tenisisty lub golfisty, charakteryzujący się bólem i ograniczeniem ruchomości w okolicach łokcia.
  • Zespół bolesnego barku, który może prowadzić do ograniczenia ruchomości i bólu w okolicy barku.

Terapia ręki jest skoncentrowana na przywracaniu funkcji, siły i zręczności ręki oraz poprawie jakości życia pacjentów. Jest to zindywidualizowany proces, który uwzględnia specyficzne potrzeby i cele każdego pacjenta.

Podsumowanie

Terapia ręki, skupiająca się na ćwiczeniach poprawiających siłę i zręczność, odgrywa kluczową rolę w procesie rehabilitacji osób z różnymi rodzajami zaburzeń ruchowych. Regularne wykonywanie tych ćwiczeń, pod nadzorem fizjoterapeuty, może znacząco poprawić funkcjonowanie dłoni i przedramion, przywracając pacjentom niezależność i jakość życia. Dlatego też warto włączyć terapię ręki do planu leczenia każdej osoby potrzebującej wsparcia w poprawie funkcji rąk.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *