Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Operacje kręgosłupa są często konieczne w przypadku schorzeń, urazów czy wrodzonych deformacji. Jednak samo przejście przez procedurę chirurgiczną to tylko początek drogi do pełnego powrotu do sprawności ruchowej. Fizjoterapia Poznań odgrywa niezastąpioną rolę w procesie rehabilitacji po operacjach kręgosłupa. Oferując spersonalizowane podejścia, które mają na celu złagodzenie bólu, poprawę zakresu ruchu i przywrócenie normalnej funkcji kręgosłupa. W tym artykule omówimy kluczowe kroki i strategie, jakie wykorzystuję w procesie rehabilitacji po operacjach kręgosłupa.

Przeczytaj również: Ból kolan? Skorzystaj z pomocy fizjoterapeuty

Spis treści:

Operacja kręgosłupa – rodzaje

Istnieje wiele różnych rodzajów operacji kręgosłupa, które można przeprowadzić w zależności od rodzaju schorzenia lub urazu.

  1. Dyscektomia. Polega na usunięciu fragmentu uszkodzonego dysku między kręgami. Jest stosowana głównie w leczeniu dyskopatii lędźwiowej, gdzie fragmenty dysku uciskają na korzenie nerwowe, powodując ból i inne objawy.
  2. Laminektomia. W trakcie tej operacji usuwane jest częściowe lub całkowite łuki kręgów, co ma na celu zwiększenie przestrzeni wokół rdzenia kręgowego i korzeni nerwowych. Laminektomia jest często stosowana w leczeniu stenozy kręgosłupa.
  3. Stabilizacja kręgosłupa. Operacje stabilizacji kręgosłupa obejmują wszelkie procedury, które mają na celu przywrócenie i utrzymanie stabilności kręgosłupa. Może to obejmować wszczepienie implantów, płytek, śrub czy prętów w celu zespolenia kręgów.
  4. Artrodeza kręgosłupa. Polega na zespoleniu dwóch lub więcej kręgów w celu utworzenia trwałego połączenia. Jest stosowana w przypadkach, gdzie konieczne jest wyeliminowanie ruchomości między kręgami w celu stabilizacji odcinka kręgosłupa.
  5. Korekta skrzywienia kręgosłupa (skolioza, kyphosis). W przypadku skrzywień kręgosłupa, takich jak skolioza (zakrzywienie boczne) lub kyphosis (zakrzywienie ku przodowi), chirurg może przeprowadzić operację korekcyjną, która obejmuje korektę krzywizny i stabilizację kręgosłupa.

Operacje kręgosłupa – diagnoza przedoperacyjna

Proces rehabilitacji po operacjach kręgosłupa zaczyna się jeszcze przed samą interwencją chirurgiczną. Współpracuję z lekarzem, aby dokładnie ocenić stan zdrowia pacjenta, zakres ruchu, siłę mięśniową i inne istotne czynniki. Na tej podstawie tworzę indywidualny plan rehabilitacyjny, który jest dostosowany do specyfiki operacji, potrzeb pacjenta i ewentualnych ograniczeń wynikających z zabiegu.

Etap rekonwalescencji 

Po operacji kręgosłupa, ból i obrzęk są częstymi objawami. Na tym etapie skupiam się na różnorodnych metodach łagodzenia bólu, takich jak terapia manualna Poznań, ćwiczenia oddechowe czy stosowanie technik relaksacyjnych. Jednocześnie, zastosowanie technik fizjoterapeutycznych, takich jak drenaż limfatyczny czy ćwiczenia z użyciem przyrządów antygrawitacyjnych, może pomóc w redukcji obrzęku.

Następnie projektuję specjalne ćwiczenia wzmacniające, aby stopniowo przywrócić siłę mięśniową obszarowi kręgosłupa poddanemu operacji. Te ćwiczenia nie tylko wzmacniają mięśnie grzbietu, ale również pracują nad stabilizacją kręgosłupa, co jest istotne dla utrzymania prawidłowej postawy i funkcji ruchowej.

Operacje kręgosłupa wymagają rehabilitacji

Operacje kręgosłupa mogą prowadzić do ograniczenia zakresu ruchu w określonych obszarach. Z tego powodu koncentruję się na ćwiczeniach, które przywracają pełen zakres ruchu w stawach kręgosłupa. Stretching i techniki mobilizacyjne są ważnym elementem terapii, pomagając rozciągnąć i zrelaksować mięśnie, a jednocześnie poprawić elastyczność kręgosłupa.

Rehabilitacja Poznań po operacjach kręgosłupa obejmuje również trening koordynacji ruchowej i propriocepcji. Wykorzystuję różnorodne zadania, takie jak równoważne ćwiczenia na specjalnych platformach czy ćwiczenia wchodzenia po schodach, aby poprawić kontrolę ruchów i zwiększyć pewność siebie pacjenta w codziennych czynnościach.

Natomiast, Terapia manualna, obejmująca masaż tkanek głębokich, manipulacje stawowe i inne techniki, ma na celu poprawę ruchomości stawów kręgosłupa. 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *