Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Zaburzenia koordynacji ruchowej to ogólna nazwa dla różnych zaburzeń i chorób, które wpływają na zdolność osoby do wykonywania płynnych, precyzyjnych i skoordynowanych ruchów. Mogą być spowodowane przez wiele czynników. W tym zaburzenia neurologiczne, choroby genetyczne, urazy mózgu, problemy z równowagą, stres, niektóre leki lub alkohol. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się, jak fizjoterapia Poznań może pomóc w zaburzeniach koordynacji ruchowej.

Przeczytaj również: Taśma kinezjologiczna nie tylko dla sportowców!

Zaburzenia koordynacji ruchowej – rodzaje

Do najczęstszych zaburzeń koordynacji ruchowej zalicza się:

  • Ataksję – zaburzenie ruchu spowodowane uszkodzeniem móżdżku. Charakteryzuje się niestabilnością postawy, niezdarnością, nieregularnymi ruchami, trudnościami z utrzymaniem równowagi i koordynacją ruchów mięśniowych.
  • Dyskinezja – zaburzenie ruchu charakteryzujące się niekontrolowanymi i mimowolnymi ruchami mięśni, które mogą obejmować mimikę twarzy, kończyny, klatkę piersiową i brzuch.
  • Choroba Parkinsona – choroba neurologiczna, w której dochodzi do degeneracji komórek mózgowych. Prowadzi do objawów takich jak drżenie, sztywność mięśni, spowolnienie ruchów, utrudnienie koordynacji i równowagi.

W przypadku zaburzeń koordynacji ruchowej ważne jest, aby osoba skonsultowała się z lekarzem, który dokładnie zdiagnozuje problem i zaproponuje odpowiednie leczenie lub terapię rehabilitacyjną, która pomoże poprawić zdolność do koordynacji ruchowej.

Czym mogą objawiać się zaburzenia koordynacji ruchowej?

Zaburzenia koordynacji ruchowej mogą objawiać się na wiele różnych sposobów, w zależności od przyczyny i ciężkości zaburzenia. Jednakże najczęstszym objawem jest niemożność wykonywania płynnych i precyzyjnych ruchów, w trakcie wykonywania codziennych czynności. Wspomniana niemożność może ujawniać się, np. w trakcie jazdy na rowerze. Podczas której osoba nie będzie w stanie odwrócić się za siebie, jednocześnie jadąc do przodu. Ponadto równie często występującym objawem jest nieumiejętność utrzymywania równowagi i trudności z utrzymywaniem postawy ciała, a także niemożność utrzymania równych ruchów mięśniowych. Dodatkowo:

  • Trudności w koordynowaniu ruchów między kończynami lub między kończynami a tułowiem.
  • Niestabilność podczas chodzenia lub stania.
  • Drżenie rąk lub innych części ciała.
  • Trudności w utrzymaniu koordynacji ruchów podczas wykonywania precyzyjnych zadań, takich jak pisanie, rysowanie lub wykonywanie prac manualnych.
  • Niekontrolowane ruchy mięśni, takie jak tik lub mimowolne ruchy.

Objawy zaburzeń koordynacji ruchowej mogą mieć wpływ na codzienne funkcjonowanie człowieka. Dodatkowo, w niektórych przypadkach mogą prowadzić do upadków i urazów. Jednakże wczesna diagnoza problemu i leczenie mogą pomóc w poprawie koordynacji ruchowej i zapobieganiu poważniejszym problemom zdrowotnym.

Leczenie

Leczenie zaburzeń koordynacji ruchowej zależy od przyczyny i ciężkości zaburzenia. W przypadku chorób neurologicznych, zaburzeń genetycznych lub urazów mózgu, leczenie może obejmować leki, terapię zajęciową, fizjoterapię, terapię mowy i terapię ruchową. Celem terapii jest poprawa funkcji ruchowych, równowagi, koordynacji i ogólnego zdrowia.

W przypadku zaburzeń równowagi lub chorób ucha wewnętrznego, takich jak choroba Ménière’a, leczenie może obejmować leki przeciwwymiotne, leki przeciwcholinergiczne i terapię pozycyjną. Celem leczenia jest zmniejszenie objawów, takich jak zawroty głowy i nudności oraz poprawa równowagi.

W przypadku zaburzeń koordynacji ruchowej związanych z lękiem, stresem lub uzależnieniem, leczenie może obejmować terapię behawioralną, psychoterapię i leki przeciwlękowe lub przeciwdepresyjne. Celem leczenia jest zmniejszenie objawów zaburzeń emocjonalnych, które mogą wpływać na koordynację ruchową.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *