Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Taśma kinezjologiczna to elastyczna taśma sportowa przeznaczona do łagodzenia bólu przy jednoczesnym wspieraniu mięśni, ścięgien i więzadeł. Została zaprojektowana, aby ułatwić naturalny proces gojenia organizmu, zapewniając jednocześnie wsparcie i stabilność mięśni. Kiedy część ciała jest kontuzjowana z powodu uderzenia, nadmiernego użytkowania lub przetrenowania, gromadzi się płyn. To nagromadzenie prowadzi do stanu zapalnego, obrzęku, a nawet bólu spowodowanego zwiększonym ciśnieniem. Koncepcja taśmy kinezjologicznej polega na tym, że po prawidłowym nałożeniu podniesie skórę i umożliwi ruch płynu. Taśma kinezjologiczna może być wykonana z wielu materiałów. Od bawełny po sztuczną tkaninę syntetyczną, z których wszystkie zapewniają stabilne podparcie bez ograniczania ruchu. Przeczytaj niniejszy artykuł, aby dowiedzieć się kto powinien wykorzystywać taśmę kinezjologiczną i jakie to przynosi korzyści.

Taśma kinezjologiczna wykorzystywana jest w gabinecie fizjoterapeutycznym Szymon Budnik w ramach kinesiotapingu, wchodzącego w zakres usług fizjoterapia Poznań.

Przeczytaj również: Dla kogo przeznaczony jest drenaż limfatyczny?

Taśma kinezjologiczna – historia 

Została wynaleziona w latach 70. XX wieku przez japońskiego chiropraktyka i akupunkturzystę, dr Kenzo Kase. Dr Kase szukał sposobu na poprawę skuteczności tradycyjnej terapii manualnej i akupunktury, stosowanej w leczeniu bólu mięśniowego i stawowego.

W wyniku swoich badań i eksperymentów, dr Kase opracował elastyczną taśmę z bawełny i lateksu, która miała imitować elastyczność skóry i mięśni. Zauważył, że umieszczenie tej taśmy na skórze pacjenta poprawia krążenie krwi i limfy. Ponadto wpływa na zmniejszenie bólu i obrzęku.

Dr Kase nazwał swoją taśmę „Kinesio Tape” i zaczął stosować ją w swojej praktyce chiropraktycznej. Szybko stała się ona popularna wśród japońskich sportowców, którzy korzystali z niej w celu poprawy wydajności i redukcji kontuzji.

W latach 80. taśma kinezjologiczna zyskała popularność w innych krajach. Natomiast dr Kase założył firmę Kinesio, aby rozwijać i promować swoją technikę terapeutyczną. Obecnie jest stosowana na całym świecie w terapii ruchowej, sportowej, a także w rehabilitacji po urazach.

Jak działa taśma kinezjologiczna?

Korzyści z taśmy kinezjologicznej uzyskuje się dzięki temu, że działa na wiele sposobów. Po pierwsze, taśma kinezjologiczna zapewnia dynamiczne wsparcie strukturalne lub mięśniowe. Wykonany prawidłowo kinesiotaping poprawia sposób kurczenia się mięśnia i pomaga w powstrzymaniu nadmiernego rozciągania mięśnia. Ponadto może zapobiegać występowaniu urazów.

Taśma kinezjologiczna zwiększa również przepływ krwi i limfy, zachęcając organizm do naturalnego gojenia. Po dokładnym nałożeniu taśma kinezjologiczna unosi skórę i tworzy bardzo małą przestrzeń między mięśniem a warstwą skóry. Ta przestrzeń, choć niewielka, pozwala na lepszy drenaż i przepływ krwi, a także odciąża opuchnięte lub zranione mięśnie. Wreszcie uważa się, że pomaga hamować receptory bólu w mięśniach, stawach i skórze.

W jaki sposób może Ci pomóc?

Po nałożeniu na ciało może pomóc w różnych schorzeniach, takich jak kontuzje tkanek miękkich, np. skręcenia barku, zespół cieśni nadgarstka, skręcenia stawu skokowego i inne. Taśma pomaga zmniejszyć ból i wpływa pozytywnie na zmniejszenie prawdopodobieństwa ponownego urazu danego obszaru ciała pacjenta. Obecne badania pokazują, że taśma kinezjologiczna ma pozytywny wpływ w leczeniu urazów mięśni i stawów. 

Kinesiotaping jest cennym dodatkiem do zarządzania rekonwalescencją wielu rodzajów urazów. Taśma może zapewnić dodatkową „przewagę” w korygowaniu pierwotnego problemu, niezależnie od tego, czy chodzi o radzenie sobie z ostrym urazem czy stanem zapalnym. 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *