Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Terapia manualna Poznań  to obszar fizjoterapii, który wykorzystuje ręczne techniki manipulacyjne do leczenia różnych dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. W ramach tej dziedziny istnieje wiele specjalistycznych technik, z których niektóre są znane pod nazwami takimi jak technika Maitlanda, technika Kaltenborna czy terapia craniosacralna. W tym artykule przyjrzymy się tym trzem technikom terapii manualnej i ich zastosowaniu w praktyce.

Przeczytaj również: Czy tyłopochylenie miednicy to coś, czym należy się martwić?

Spis treści:

Technika Maitlanda

Technika Maitlanda została opracowana przez australijskiego fizjoterapeutę Geoffreya Maitlanda. Jest podejściem, które koncentruje się na ocenie i leczeniu dysfunkcji stawowych oraz tkanek miękkich. Jest to podejście dynamiczne, które wykorzystuje różne techniki mobilizacji stawowej i manipulacji, w zależności od charakterystyki bólu i ograniczenia ruchomości.

Jednym z głównych założeń techniki Maitlanda jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. Uwzględniające zmienne prezentujące się objawy oraz odpowiedzi na terapię. Podstawą tej metody jest staranna ocena stawów i tkanek miękkich, która pozwala na zrozumienie natury dysfunkcji. Ponadto, na wybór odpowiednich technik terapeutycznych.

Techniki Maitlanda mogą obejmować mobilizacje pasywne i manipulacje. Te pierwsze to delikatne ruchy stawowe wykonywane przez terapeutę, aby poprawić ruchomość stawu. Natomiast manipulacje to skoordynowane, szybkie ruchy stawowe, które mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i poprawie funkcji stawowej.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika.

Technika Kaltenborna

Technika Kaltenborna, stworzona przez norweskiego fizjoterapeutę Olafa Evjenth Kaltenborna, skupia się na analizie biomechanicznej i terapii manualnej w kontekście stawów. Jest to podejście, które opiera się na zrozumieniu struktury i funkcji stawów oraz ich roli w zachowaniu normalnej funkcji ciała.

Podstawą techniki Kaltenborna jest podejście do stawów z perspektywy ich ruchomości i stabilności. Terapeuci, korzystając z tej metody, starają się przywrócić równowagę między różnymi strukturami stawowymi, co może przyczynić się do zmniejszenia bólu i poprawy funkcji.

Techniki Kaltenborna mogą obejmować mobilizacje aktywne, czyli ćwiczenia wykonywane przez pacjenta, które mają na celu poprawę ruchomości stawowej i stabilizację. Ponadto, mobilizacje pasywne, czyli ruchy stawowe wykonywane przez terapeutę, aby poprawić zakres ruchu w stawach.

Terapia craniosacralna

Terapia craniosacralna opiera się na pracy z delikatnym rytmem płynu mózgowo-rdzeniowego, który otacza mózg i rdzeń kręgowy. Ta technika wywodzi się z osteopatii i zakłada, że ​​poprzez delikatne manipulacje ciała można wpłynąć na równowagę płynu mózgowo-rdzeniowego i tym samym na cały organizm.

W trakcie sesji terapeutycznych pracuję z różnymi obszarami ciała, w tym głową, klatką piersiową i miednicą. Wszystko po to, aby pomóc w przywróceniu naturalnego rytmu płynu mózgowo-rdzeniowego oraz w zmniejszeniu napięcia i stresu.

Terapia craniosacralna może być stosowana w leczeniu wielu dolegliwości, w tym bólów głowy, problemów ze snem, napięcia mięśniowego oraz zaburzeń układu nerwowego.

Podsumowanie

Specjalne metody terapii manualnej, takie jak technika Maitlanda, technika Kaltenborna i terapia craniosacralna, stanowią ważny element fizjoterapii, pozwalając terapeutom na indywidualne podejście do potrzeb każdego pacjenta. Poprzez stosowanie tych technik terapeutycznych można pomóc pacjentom w zmniejszeniu bólu, poprawie funkcji i przywróceniu jakości życia. Warto podkreślić, że każda z tych technik wymaga odpowiedniego wykształcenia, doświadczenia i oceny indywidualnych potrzeb pacjenta.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *