Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Rehabilitacja ruchowa to proces terapeutyczny. Ma on na celu przywrócenie zdolności ruchowych i funkcji ciała osobom, które doznały urazu, choroby lub innego zaburzenia, które wpłynęło negatywnie na ich zdolność do wykonywania codziennych czynności.

Rehabilitacja ruchowa może obejmować różne techniki terapeutyczne, w tym ćwiczenia fizyczne, masaż Poznań i terapię manualną. Ponadto elektrostymulację, kinezyterapię, czyli leczenie ruchem, oraz wiele innych metod, lecz o tym napiszę w dalszej części niniejszego artykułu. Przeczytaj, aby dowiedzieć się więcej.

Przeczytaj również: Zaburzenia koordynacji ruchowej – rola fizjoterapii

Kto potrzebuje rehabilitacji ruchowej?

Rehabilitacja ruchowa jest potrzebna osobom, które doznały urazu, choroby lub innego zaburzenia, które wpłynęło negatywnie na ich zdolność do wykonywania codziennych czynności.

Osoby, które mają problemy z ruchem z powodu chorób neurologicznych, takich jak choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane czy porażenie mózgowe, mogą skorzystać z rehabilitacji ruchowej, aby poprawić swoją równowagę, koordynację ruchową i siłę mięśniową. Jest ona również potrzebna osobom, które doznały pourazowych uszkodzeń układu ruchowego, takich jak złamania kości, skręcenia stawów czy kontuzje mięśni. Osoby z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, takimi jak artretyzm, także mogą korzystać z rehabilitacji ruchowej, aby poprawić swoją ruchomość i zmniejszyć ból.

Rehabilitacja ruchowa może być również stosowana u osób, które chcą przywrócić swoją zdolność ruchową po dłuższym okresie braku aktywności fizycznej, na przykład w przypadku osób starszych czy po długiej rekonwalescencji po chorobie lub operacji.

Działania fizjoterapeutyczne w ramach rehabilitacji ruchowej

Działania fizjoterapeutyczne w ramach rehabilitacji ruchowej obejmują wiele różnych technik i metod. W zależności od specyfiki przypadku pacjenta i jego potrzeb. Przykładowe działania fizjoterapeutyczne, które mogą być stosowane w ramach rehabilitacji ruchowej:

  1. Ćwiczenia fizyczne. Jako fizjoterapeuta wybieram odpowiednie ćwiczenia w zależności od potrzeb pacjenta, aby poprawić jego siłę mięśniową, gibkość i koordynację ruchową.
  2. Terapia manualna. Są to techniki masażu, rozciągania i manipulacji stosowane w celu zmniejszenia bólu, poprawy ruchomości stawów i zmniejszenia napięcia mięśniowego.
  3. Elektrostymulacja mięśni. Technika polegająca na stosowaniu impulsów elektrycznych do stymulacji mięśni, co może poprawić ich siłę i wytrzymałość.
  4. Kinezyterapia. Technika leczenia ruchem, która polega na wykorzystaniu naturalnych ruchów ciała do poprawy zdolności ruchowych i koordynacji.
  5. Stymulacja nerwowo-mięśniowa. To technika polegająca na stosowaniu impulsów elektrycznych do stymulacji nerwów i mięśni. To z kolei może pomóc w przywróceniu ich normalnej funkcji.
  6. Terapia manualna oparta na mobilizacji stawów. Technika polegająca na delikatnym manipulowaniu stawami, aby poprawić ich ruchomość i zmniejszyć ból.
  7. Terapia skojarzona. To ombinacja różnych technik fizjoterapeutycznych, takich jak ćwiczenia fizyczne, masaż Poznań, terapia manualna i elektrostymulacja. W celu uzyskania najlepszych wyników terapeutycznych dla pacjenta.

Skontaktuj się ze mną, abyśmy mogli porozmawiać o Twoich potrzebach i umówić się na wizytę!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *