Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Fascial Distortion Model (FDM) to innowacyjna technika fizjoterapeutyczna. Koncentruje się na manipulacji tkanek miękkich w celu łagodzenia bólu. Dodatkowo, przyczynia się do poprawy funkcji ruchowych i przyspieszenia procesu rekonwalescencji u pacjentów z różnymi schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. W niniejszym artykule przeanalizujemy, czym jest FDM, jej pochodzenie, zasady działania oraz zastosowania w praktyce fizjoterapeutycznej.

Przeczytaj również: Neuromobilizacja w fizjoterapii

Spis treści:

Czym jest Fascial Distortion Model?

Fascial Distortion Model (FDM) jest techniką fizjoterapeutyczną, która skupia się na manipulacji tkanek miękkich. W tym głównie na fasji, czyli tkance łącznej otaczającej mięśnie, ścięgna i inne struktury anatomiczne. Technika ta została opracowana przez amerykańskiego lekarza, doktora Stevena Typaldosa w latach 90. XX wieku. FDM opiera się na założeniu, że różne wzorce manipulacji tkanki miękkiej mogą wpłynąć na zmniejszenie bólu. Ponadto, na poprawę funkcji ruchowej poprzez regulację napięcia i elastyczności fascji.

Potrzebujesz zadbać o swoje ciało i ducha? To możliwe dzięki usługom masaż Poznań i fizjoterapia Poznań. Zapoznaj się z szeroką ofertą gabinetu fizjoterapii Szymona Budnika

Pochodzenie metody

Fascial Distortion Model (FDM) została opracowana przez doktora Stevena Typaldosa, amerykańskiego lekarza rodzinnego i osteopatę, który zauważył, że określone techniki manipulacyjne mogą skutecznie łagodzić ból i poprawiać funkcję ruchową u jego pacjentów. Inspiracją dla jego pracy był fakt, że tkanka łączna, może być przyczyną wielu dolegliwości bólowych i ograniczeń ruchowych. Od momentu wprowadzenia do praktyki klinicznej FDM zdobyła popularność wśród fizjoterapeutów i lekarzy na całym świecie.

Zasady Fascial Distortion Model

Faszjodysplastyczna manipulacja opiera się na kilku głównych zasadach. Terapeuta FDM dokonuje dokładnej oceny pacjenta w celu zlokalizowania punktów dysfunkcji w tkankach miękkich, które mogą być przyczyną bólu lub ograniczeń ruchowych. Na podstawie identyfikacji punktów dysfunkcji stosuje różne techniki manipulacyjne, które mają na celu zmniejszenie napięcia i poprawę elastyczności tkanki łącznej.

Podczas wykonywania manipulacji monitoruję reakcję pacjenta i dostosowuje techniki manipulacyjne w zależności od jego odpowiedzi. FDM wykorzystuje różnorodne techniki manipulacyjne, takie jak skurcz, rozciąganie, uciskanie czy ślizganie, aby osiągnąć pożądane efekty terapeutyczne.

Zastosowania Fascial Distortion Model

Fascial Distortion Model (FDM) znajduje zastosowanie w wielu obszarach praktyki fizjoterapeutycznej, w tym:

  1. Leczenie bólów kręgosłupa. FDM może być skuteczną metodą w leczeniu bólów kręgosłupa. Takich jak bóle pleców czy szyi, poprzez manipulację tkanek miękkich w okolicach kręgosłupa.
  2. Rehabilitacja po urazach. Po urazach mięśni, ścięgien czy stawów, FDM może pomóc w złagodzeniu bólu i przywróceniu funkcji ruchowej poprzez manipulację i regulację tkanki łącznej.
  3. Leczenie przewlekłych schorzeń. Pacjenci cierpiący na przewlekłe schorzenia mięśniowo-szkieletowe, takie jak zapalenie ścięgien czy zespoły bólowe, mogą korzystać z terapii FDM w celu łagodzenia dolegliwości bólowych i poprawy funkcji ruchowej.
  4. Poprawa wydolności sportowej. Sportowcy mogą korzystać z FDM jako elementu rehabilitacji po kontuzjach. Dodatkowo, jako metody prewencji urazów poprzez regulację i wzmacnianie tkanki miękkiej.

Podsumowanie

Fascial Distortion Model (FDM) jest zaawansowaną techniką fizjoterapeutyczną, która skupia się na manipulacji tkanek miękkich w celu łagodzenia bólu, poprawy funkcji ruchowych i przyspieszenia procesu rekonwalescencji. Opierając się na zasadach identyfikacji punktów dysfunkcji, manipulacji tkanek miękkich, monitorowania reakcji pacjenta i wszechstronności technik, FDM może przynosić skuteczne rezultaty w leczeniu różnorodnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Skontaktuj się ze mną w celu ustalenia spersonalizowanego planu terapeutycznego odpowiadającego Twoim indywidualnym potrzebom.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *