Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Neuromobilizacja Poznań jest zaawansowaną techniką stosowaną w fizjoterapii, mającą na celu poprawę ruchomości stawów poprzez indywidualne manipulacje terapeutyczne. W niniejszym artykule omówimy, czym jest, jej pochodzenie, zasady działania oraz zastosowania w praktyce fizjoterapeutycznej.

Przeczytaj również: Nerwobóle. Diagnoza, przyczyny i skuteczność fizjoterapii

Spis treści:

Co to jest neuromobilizacja?

Neuromobilizacja jest zaawansowaną techniką manualną stosowaną w celu poprawy ruchomości stawów oraz redukcji dyskomfortu lub ograniczeń związanych z różnymi zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego. Jest to skoncentrowany proces, który obejmuje kontrolowane manipulacje stawów, mające na celu przywrócenie ich optymalnej funkcji, zwiększenie elastyczności i rozszerzenie zakresu ruchu.

Kluczowym aspektem neuromobilizacji jest precyzyjna kontrola ruchu i siły podczas manipulacji stawów. Terapeuci posługują się różnymi technikami, które obejmują delikatne ruchy mobilizacyjne, dynamiczne ruchy poprawiające zakres ruchu oraz manipulacje stawów w celu przywrócenia prawidłowej anatomii i funkcji. Te techniki są wykonywane z zachowaniem ostrożności i bezpieczeństwa, aby zapewnić skuteczność terapii przy minimalizacji ryzyka urazu.

W rezultacie neuromobilizacja stanowi skuteczną metodę terapeutyczną w rehabilitacji układu mięśniowo-szkieletowego, pozwalając pacjentom na powrót do aktywności fizycznej i codziennych czynności z większą łatwością i komfortem.

Twoje ciało potrzebuje odprężenia? Skorzystaj z zabiegów w ramach usług masaż Poznań i pozbądź się wszelkich dolegliwości! W przypadku różnego rodzaju kontuzji, przeciążeń lub nadwyrężeń, zachęcamy do skorzystania z zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań.

Pochodzenie

Neuromobilizacja wywodzi się z szerszego spektrum technik manualnych stosowanych w rehabilitacji, takich jak osteopatia i chiropraktyka. Pierwotnie rozwijana była jako metoda terapeutyczna dla pacjentów z różnymi schorzeniami stawów i tkanek miękkich. Od czasów swojego powstania neuromobilizacja stała się integralną częścią praktyki fizjoterapeutycznej na całym świecie.

Neuromobilizacja – zasady

Technika opiera się na kilku głównych zasadach:

  1. Indywidualne podejście. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, a techniki są dostosowane do jego potrzeb, ograniczeń i reakcji na terapię.
  2. Kontrolowana manipulacja. Neuromobilizacja obejmuje kontrolowane, precyzyjne manipulacje stawów przez terapeutę, które prowadzą do poprawy zakresu ruchu i funkcji stawów.
  3. Bezpieczeństwo i precyzja. Techniki te wykonuje się z dbałością o bezpieczeństwo pacjenta oraz z zachowaniem precyzji w wykonywanych ruchach terapeutycznych.
  4. Wzmacnianie stabilizacji. Neuromobilizacja może być często połączona z ćwiczeniami wzmacniającymi i stabilizującymi, aby zapewnić długoterminowe korzyści dla pacjenta.

Neuromobilizacja – zastosowania

Technika ta znajduje zastosowanie w różnych obszarach praktyki fizjoterapeutycznej. Może być skuteczną metodą w rehabilitacji po urazach stawów, zapewniając poprawę zakresu ruchu i funkcji stawów.

Pacjenci cierpiący na przewlekłe schorzenia stawów, takie jak artretyzm czy zapalenie stawów, mogą skorzystać z terapii w celu łagodzenia bólu i poprawy funkcji stawów. Ponadto, technika ta może być stosowana w treningu sportowym do poprawy ruchomości stawów i zapobiegania kontuzjom u sportowców.

Manipulacje neuromobilizacyjne skutecznie leczą bóle kręgosłupa, takie jak bóle pleców czy szyi, poprzez poprawę ruchomości stawów kręgosłupa.

Jak wygląda sesja terapii neuromobilizacji?

Sesja rozpoczyna się od dokładnej oceny pacjenta. Przeprowadzam wywiad, aby lepiej zrozumieć historię medyczną, obecne dolegliwości oraz ograniczenia ruchowe, z jakimi pacjent się boryka. Ocena obejmuje także badanie palpacyjne, testy ruchomości stawowej oraz ocenę postawy i biomechaniki. Na podstawie oceny identyfikuję obszary ciała, w których występuje ograniczona ruchomość stawów. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak urazy, przeciążenia, złe nawyki posturalne czy choroby zwyrodnieniowe.

Następnie przystępuje do serii manipulacji stawów. Techniki te mogą obejmować różne techniki mobilizacji i manipulacji, w zależności od potrzeb pacjenta i reakcji na terapię. Celem jest złagodzenie ograniczeń ruchomości poprzez manipulację tkankami miękkimi oraz stawami, przywracając prawidłową funkcję stawów i poprawiając zakres ruchu.

Podczas sesji stale monitoruję reakcje pacjenta i dostosowuje techniki manipulacyjne do jego indywidualnych potrzeb i możliwości. Istotne jest zapewnienie bezpiecznego i skutecznego zabiegu, uwzględniając wszelkie czynniki ryzyka oraz komfort pacjenta.

Podsumowanie

Neuromobilizacja jest zaawansowaną techniką stosowaną w fizjoterapii, mającą na celu poprawę ruchomości stawów poprzez kontrolowane manipulacje terapeutyczne. Opierając się na zasadach indywidualnego podejścia, kontrolowanej manipulacji i bezpieczeństwa, może przynosić skuteczne rezultaty w leczeniu różnorodnych schorzeń stawów i układu mięśniowo-szkieletowego.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *