Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła choroba neurologiczna, która wpływa na centralny układ nerwowy, powodując uszkodzenia ogniskowe w mózgu i rdzeniu kręgowym. Jednym z wielu aspektów zarządzania SM jest fizjoterapia Poznań, która odgrywa kluczową rolę w poprawie jakości życia pacjentów. W tym artykule przyjrzymy się różnym metodom fizjoterapeutycznym stosowanym w leczeniu stwardnienia rozsianego.

Przeczytaj również: Osteoporoza – rola fizjoterapii i rehabilitacji w walce z chorobą

Spis treści:

Stwardnienie rozsiane – charakterystyka

Stwardnienie rozsiane manifestuje się poprzez różnorodne objawy, takie jak zaburzenia widzenia, problemy z równowagą, drżenia, zmęczenie oraz trudności w chodzeniu. Fizjoterapia, jako integralna część leczenia, koncentruje się na poprawie siły mięśniowej, zręczności, równowagi i koordynacji ruchowej pacjentów.

Stwardnienie rozsiane (SM) jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy atakuje osłonki mielinowe komórek nerwowych w centralnym układzie nerwowym. To uszkodzenie mieliny prowadzi do zakłóceń w przewodnictwie nerwowym, co objawia się różnorodnymi objawami neurologicznymi. Chociaż dokładne przyczyny SM nie są do końca znane, toczące się procesy autoimmunologiczne oraz składniki genetyczne i środowiskowe odgrywają rolę w rozwoju tej choroby.

Czynniki ryzyka i przyczyny

 1. Genetyka. Osoby mające krewnych zmagających się z SM mają wyższe ryzyko rozwoju tej choroby.
 2. Infekcje wirusowe. Niektóre infekcje, zwłaszcza wirusowe, mogą być związane z wywoływaniem reakcji autoimmunologicznej.
 3. Niedobory witamin i substancji mineralnych. Niedobory witaminy D oraz niskie stężenia pewnych substancji mineralnych mogą zwiększać ryzyko wystąpienia SM.
 4. Palenie tytoniu. Palenie tytoniu jest związane z zwiększonym ryzykiem rozwoju SM.

Stwardnienie rozsiane – objawy

Objawy stwardnienia rozsianego są zróżnicowane i zależą od obszarów centralnego układu nerwowego, które są dotknięte:

 • Nadmierne zmęczenie, którego pacjent nie może złagodzić poprzez odpoczynek, jest częstym objawem SM.
 • Rozmycie widzenia, podwójne widzenie, utrata wzroku i bóle oczu.
 • Trudności w chodzeniu, niestabilność, problemy z równowagą i koordynacją ruchową.
 • Częste zawroty głowy, zwłaszcza podczas zmiany pozycji.
 • Kłopoty z koncentracją uwagi, problemy z pamięcią i myśleniem.
 • Drżenie rąk lub innych części ciała, zwłaszcza podczas stresu lub wysiłku fizycznego.
 • Trudności w artykulacji, spowolniona mowa.
 • Nietrzymanie moczu lub problemy z oddawaniem moczu.
 • Bóle neuropatyczne, drętwienie i mrowienie w różnych częściach ciała.

Ważne jest zauważenie, że objawy SM są bardzo zmiennoczasowe. Epizody zaostrzenia (okresy, gdy objawy nasilają się) mogą być przeplatane okresami remisji, gdzie objawy są łagodniejsze lub mogą nawet całkowicie ustępować. Diagnoza stwardnienia rozsianego opiera się na zestawieniu objawów, badań obrazowych (np. rezonans magnetyczny) oraz wykluczeniu innych możliwych przyczyn.

Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu stwardnienia rozsianego

Pacjenci ze stwardnieniem rozsianym często doświadczają osłabienia mięśni. Ćwiczenia oporowe z wykorzystaniem sprzętu lub własnej masy ciała pomagają w budowaniu siły mięśniowej, co przyczynia się do poprawy funkcji ruchowej. Ponadto, kluczowe są również ćwiczenia, które kładą nacisk na poprawę równowagi i koordynacji. Proste zadania równowagi, takie jak stanie na jednej nodze lub przenoszenie ciężaru ciała, pomagają w utrzymaniu stabilności.

Masaż terapeutyczny może pomóc w łagodzeniu napięcia mięśniowego, poprawie elastyczności i zmniejszeniu bólu. Jest to szczególnie istotne w przypadku pacjentów z SM, którzy mogą doświadczać sztywności mięśniowej.

Dodatkowo, ćwiczenia aerobowe, takie jak pływanie, jazda na rowerze czy nordic walking, pomagają w poprawie kondycji fizycznej, redukcji zmęczenia oraz utrzymaniu sprawności układu sercowo-naczyniowego.

Podsumowanie

Fizjoterapia Poznań stanowi integralny element opieki nad pacjentami z stwardnieniem rozsianym. Dzięki zastosowaniu różnorodnych metod, fizjoterapeuci wspierają pacjentów w poprawie funkcji ruchowej, równowagi oraz jakości życia. Indywidualne podejście do każdego pacjenta pozwala dostosować plan leczenia do konkretnych potrzeb i stopnia zaawansowania choroby. Współpraca z fizjoterapeutą może przyczynić się do osiągnięcia lepszych rezultatów terapeutycznych oraz poprawy codziennego funkcjonowania pacjenta z stwardnieniem rozsianym. Dlatego zachęcam do kontaktu!

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *