Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Nowotwory to jedno z najpoważniejszych wyzwań zdrowotnych, z którymi pacjenci mogą się zmagać. Leczenie onkologiczne, takie jak chemioterapia, radioterapia i operacje, może wywierać znaczący wpływ na fizyczne i psychiczne dobrostan pacjentów. W takich przypadkach fizjoterapia Poznań odgrywa kluczową rolę w poprawie jakości życia pacjentów zarówno podczas, jak i po leczeniu onkologicznym. W tym artykule przyjrzymy się, w jaki sposób fizjoterapia wpływa na pacjentów onkologicznych, pomagając im radzić sobie z trudnościami związanymi z chorobą i leczeniem.

Przeczytaj również: Asymetria ciała. Leczenie poprzez fizjoterapię

Wpływ fizjoterapii na leczenie onkologiczne

  1. Leczenie bólu i obrzęków

Fizjoterapeuci pomagają pacjentom onkologicznym w radzeniu sobie z bólem i obrzękami, które mogą wystąpić w wyniku leczenia, a także samej choroby. Techniki terapii manualnej, masażu i ćwiczeń pomagają w złagodzeniu dyskomfortu i poprawiają komfort pacjentów.

  1. Poprawa siły i wydolności

Leczenie onkologiczne może prowadzić do utraty masy mięśniowej i spadku siły fizycznej. Fizjoterapeuci opracowują programy treningowe, które pomagają pacjentom wzmocnić mięśnie, poprawić wydolność oraz zachować zdolność do wykonywania codziennych czynności.

  1. Rehabilitacja oddechowa

Niektóre formy leczenia onkologicznego mogą wpływać na funkcje układu oddechowego pacjentów. Fizjoterapeuci prowadzą terapię oddechową, która pomaga utrzymać zdolność do prawidłowego oddychania i poprawia wentylację płuc.

Fizjoterapia po zakończeniu leczenia onkologicznego

Po zakończeniu leczenia, pacjenci onkologiczni często muszą odzyskiwać sprawność fizyczną i psychiczną. Fizjoterapeuci pomagają w tym procesie, dostosowując programy rehabilitacyjne do indywidualnych potrzeb pacjentów. Fizjoterapia odgrywa istotną rolę w poprawie jakości życia pacjentów onkologicznych po zakończeniu leczenia. Pomaga w zachowaniu niezależności i zdolności do wykonywania codziennych czynności, co ma kluczowe znaczenie dla samopoczucia i samowystarczalności.

Fizjoterapeuci pracują również nad wsparciem psychologicznym pacjentów, pomagając im radzić sobie z trudnościami emocjonalnymi i stresem związanym z chorobą i leczeniem.

Podsumowanie

Fizjoterapia Poznań odgrywa niezastąpioną rolę w opiece nad pacjentami onkologicznymi, zarówno podczas, jak i po leczeniu. Pomaga w łagodzeniu bólu, przywracaniu sprawności, poprawie jakości życia oraz wsparciu psychologicznym. Dzięki indywidualnemu podejściu do pacjenta, fizjoterapeuci pomagają osobom zmagającym się z chorobą nowotworową osiągnąć lepsze wyniki terapeutyczne i zachować jak najwięcej normalności w swoim życiu. To z kolei przyczynia się do zwiększenia szans na powrót do zdrowia i lepszą jakość życia pacjentów onkologicznych.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *