Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Ludzki organizm jest w stanie naprawić pewne rodzaje mikrouszkodzeń, które są efektem intensywnego wykorzystywania danych struktur czy tkanek. Jednakże w momencie, gdy ich ilość przekracza możliwości naprawcze, w uszkodzonym obszarze tworzy się rodzaj wewnętrznej blizny, która skleja tkanki dookoła. Im większa jest ilość patologicznej tkanki łącznej, tym bardziej mięśnie słabną i tracą elastyczność. Ponadto napięcie w obrębie więzadeł zwiększa się, wywołując zapalenia. Nerwy natomiast mogą ulec uciskowi z racji braku przestrzeni do swobodnego ruchu między poszczególnymi warstwami tkanek. Z kolei taka kombinacja powoduje pojawienie się ograniczeń w zakresie ruchu, utratę siły oraz długotrwały ból. Terapia narzędziowa tkanek miękkich jest formą manualnej fizykoterapii, w której fizjoterapeuta stosuje praktyczne techniki na mięśniach, więzadłach i powięziach w celu przełamania zrostów i optymalizacji funkcji mięśni.

Zrosty są próbą wyleczenia urazu tkanki miękkiej przez długi proces zapalny, w wyniku którego powstają długie pasma kolagenowej tkanki bliznowatej. Te nowe tkanki przyciągają się do siebie, tworząc punkty spustowe bólu.

Techniki mobilizacji tkanek miękkich

Mobilizacja tkanek miękkich może pomóc złagodzić ból i poprawić funkcjonowanie.

  • Podtrzymywany nacisk – naciskanie bezpośrednio na ograniczoną tkankę i trzymanie
  • Spirala odblokowująca – naciskanie ograniczonej tkanki naprzemiennymi ruchami obrotowymi w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara i przeciwnym do ruchu wskazówek zegara
  • Oscylacje bezpośrednie – rytmiczne naciskanie ograniczonej tkanki
  • Mobilizacja prostopadła – nacisk na tkankę mięśniowo-powięziową pod kątem prostym
  • Mobilizacja równoległa – pchanie wzdłuż szwów mięśni
  • Masaż tarciowy – uciskający włókna mięśni, ścięgien i więzadeł

Terapia narzędziowa – wykorzystywane narzędzia

Wbrew pozorom terapia tkanek miękkich za pomocą narzędzi nie jest nową metodą leczenia. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej od wieków znana jest technika Gua Sha, czyli pocieranie ciała specjalną płytką z jadeitu czy rogu bawoła. Jej celem było przywrócenie równowagi organizmu. Ponadto usunięcie zastojów energii i pobudzenie krążenia. Obecnie jest stosowana w celu usunięcia bólu, napięcia mięśniowego, zwiększenia ruchomości stawów czy poprawy trawienia. Z biegiem lat zaczęto stosować nowe narzędzia z innych materiałów. Popularna stała się stal chirurgiczna. Terapia narzędziowa tkanek miękkich jest zarówno skuteczną formą leczniczą, jak i świetnym elementem diagnostyki. Umiejętne wykorzystanie stalowych narzędzi pozwala zniwelować liczne zaburzenia tkanek miękkich.

Dowiedz się więcej na temat dostępnych zabiegów i terminów – KONTAKT