Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Terapia manualna to jedna z metod fizjoterapii, opierająca się na szczegółowym badaniu pacjenta, a następnie leczeniu manualnym. Międzynarodowa Federacja Ortopedycznych Fizjoterapeutów Manipulacyjnych (IFOMPT) definiuje terapię manualną jako zręczne ruchy rąk mające na celu wywołanie któregokolwiek lub wszystkich z następujących efektów:

  • poprawa rozciągliwości tkanki,
  • zwiększenie zakres ruchu kompleksu stawowego,
  • mobilizacja lub manipulacja tkankami miękkimi i stawami,
  • wywoływanie efektu relaksu,
  • modulowanie bólu,
  • zmniejszenie obrzęku tkanek miękkich, stanów zapalne lub ograniczeń ruchowych.

Dowiedz się więcej na temat dostępnych zabiegów i terminów – KONTAKT

Terapia manualna – postępowanie

Przed rozpoczęciem sesji terapeutycznych lekarz zwykle przeprowadza pełną ocenę obszarów problemowych pacjenta. Robi to, aby dowiedzieć się, które techniki terapii manualnej będą działać najlepiej. Postępowanie dotyczy pracy ze wszystkimi stawami, więzadłami i mięśniami. Do technik leczniczych zalicza się: terapię tkanek miękkich oraz terapię nerwowo-mięśniową, mobilizację stawową, manipulacje oraz specjalistyczne ćwiczenia.

Terapia tkanek miękkich (mięśni, nerwów, ścięgien), często obejmuje techniki masażu. Polega na wywieraniu nacisku na tkanki miękkie w celu rozluźnienia napięcia mięśni. Ponadto w celu rozbicia tkanki bliznowatej, zmniejszenia stanu zapalnego, złagodzenia bólu lub pobudzeniu krążenia.

Terapia manualna często obejmuje także mobilizację i manipulację stawów w celu zmniejszenia bólu i powrotu organizmu do normalnego funkcjonowania. Wykorzystuje ruchy o różnej prędkości (od wolnej do szybkiej), siły (od delikatnej do mocnej) i odległości (zwanej „amplitudą”) w celu skręcenia, pociągnięcia lub popchnięcia kości i stawów na miejsce. Może to pomóc rozluźnić napięte tkanki wokół stawu. Dodatkowo zmniejszyć ból w stawie i otaczających tkankach oraz pomóc w elastyczności i wyrównaniu.

Korzyści z terapii manualnej

Terapia manualna ma wiele zalet, w tym zmniejszenie bólu, zmniejszenie stresu i napięcia, zwiększenie ruchomości stawów i zdrowia tkanek miękkich, zwiększenie przepływu krwi i zmniejszenie stanu zapalnego. Wraz z odpowiednią progresją ćwiczeń, dodanie terapii manualnej do leczenia to świetny sposób na szybszy powrót do zdrowia i codziennego funkcjonowania. Twoje stawy i tkanki są zaprojektowane tak, aby funkcjonować jako zrównoważony system, a gdy wystąpi dysfunkcja, terapia manualna może być świetnym sposobem na rozpoczęcie przywracania normalnych wzorców ruchowych.

Poznaj pozostałe, oferowane usługi