Godziny otwarcia

pon. - pt.: 8:00 - 18:30

Fizjoterapia pomaga przywrócić ruch i pełne funkcjonowanie, osobom dotkniętym urazem, chorobą lub niepełnosprawnością. Może również pomóc zmniejszyć ryzyko urazu lub choroby w przyszłości. Wymaga holistycznego podejścia, które angażuje pacjenta bezpośrednio w jego własną opiekę. Co to w praktyce oznacza? Fizjoterapia to proces, w który powinien zaangażować się zarówno fizjoterapeuta, jak i pacjent.

Skontaktuj się

Kiedy stosuje się fizjoterapię?

Fizjoterapia może być pomocna dla osób w każdym wieku z szerokim zakresem schorzeń, w tym problemami wpływającymi na:

  • kości, stawów i tkanek miękkich – takich jak bóle pleców, szyi, barków i urazy sportowe,
  • mózg lub układ nerwowy – takie jak problemy ruchowe wynikające z udaru, stwardnienia rozsianego (SM) lub choroby Parkinsona,
  • serca i krążenia – jak rehabilitacja po zawale serca.

Powody, dla których warto zdecydować się na fizjoterapię

Istnieje wiele powodów, dla których warto zobaczyć się z fizjoterapeutą. Niektóre z najczęstszych powodów, dla których ludzie odwiedzają fizjoterapeutę, to:

  1. Choroba. Po długotrwałej chorobie lub w trakcie/po chorobie, która wpływa na mobilność, równowagę lub zdolności motoryczne.
  2. Przewlekły stan zdrowia: Niektóre przewlekłe schorzenia, takie jak cukrzyca, mogą wpływać na mobilność i równowagę.
  3. Po operacji. Po operacji wstawanie i poruszanie się jest bardzo ważną częścią procesu gojenia. Jeśli dotknięta została część ciała, taka jak ręka, stopa lub plecy, fizjoterapia może pomóc pacjentowi odzyskać sprawność.
  4. Uraz. Urazy, które pozostawiają pacjenta z dużym bólem lub niezdolnością do poruszania się, często można rozwiązać poprzez fizjoterapię.
  5. Starzenie się. Wraz z wiekiem ludzie doświadczają zmian w swoich ciałach, które wpływają na ruch i funkcjonowanie.
  6. Poważny kryzys zdrowotny. Zawał serca, udar mózgu, urazowe uszkodzenie mózgu i inne kryzysy zdrowotne mogą spowodować duże trudności w normalnym codziennym funkcjonowaniu.

Fizjoterapia – techniki

W fizjoterapii stosuje się różne techniki, w zależności od rodzaju urazu lub problemu, który dotyka pacjenta. Do najczęściej stosowanych technik fizjoterapeutycznych należy manipulacja ręczna, czyli poruszanie stawami i tkankami miękkimi. Takie działania poprawiają krążenie, odprowadzają płyny z organizmu i rozluźniają nadmiernie napięte lub skurczone mięśnie. Jednakże podczas zabiegów fizjoterapeutycznych stosuje się również stymulacje elektryczne. Mam na myśli niewielkie prądy elektryczne dostarczane do dotkniętych stanem chorobowym obszarów. Ponadto wykorzystuje się również igły, które stymulują układ nerwowy i działają na tępy ból, uwalniają mięśnie, wzmacniają układ odpornościowy i regulują różne funkcje organizmu.