Zespół cieśni nadgarstka (ang. carpal tunnel syndrome) jest schorzeniem wynikającym z ucisku nerwu pośrodkowego w kanale nadgarstka. Kanale ten jest wąskim przestrzenią pomiędzy kośćmi nadgarstka a połączonymi łukowato ścięgnami zginaczy palców, które pokrywają ten kanał z góry.
Przyczyny i objawy
Przyczyną zespołu cieśni nadgarstka jest zazwyczaj długotrwałe obciążanie rąk, np. pracą przy komputerze, a także urazy, infekcje lub choroby układowe, takie jak cukrzyca czy reumatoidalne zapalenie stawów. Częściej choroba dotyczy kobiet i osób starszych.
Objawy zespołu cieśni nadgarstka obejmują:
- ból, mrowienie lub drętwienie dłoni, kciuka, palców wskazującego, środkowego i serdecznego
- osłabienie mięśni ręki i trudności z uchwytami i manipulacją przedmiotami
- pogorszenie się czucia temperatury i bólu w obrębie dłoni i palców
Zespół cieśni nadgarstka – leczenie fizjoterapeutyczne
Leczenie zachowawcze opiera się przede wszystkim na odpowiednio prowadzonych zabiegów w ramach usług fizjoterapia Poznań. Terapia manualna jest niezwykle przydatna w leczeniu dolegliwości typu zespół cieśni nadgarstka. Skupia się ona na zwiększeniu elastyczności mięśni i tkanek miękkich w obszarze przedramienia oraz na zwiększeniu ruchomości stawu nadgarstkowego. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się również kinestiotaping. W przypadku zespołu cieśni nadgarska, aplikacja jest wykonywana tak, aby odciążyć nadgarstek i grupę zginaczy przedramienia.